null

Pierwszy weekend lata pod znakiem książek!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
tłumy czytelników na plenerowym spotkaniu - debacie z udziałem autorów i autorek, podczas Big Book Festivalu
O książkach w plenerze - zdjęcie z archiwum BBF

Powitanie wakacji z dwiema dużymi - i bardzo lubianymi - imprezami czytelniczymi. Na warszawskiej Pradze zagości w ten weekend Big Book Festival, a w Ogrodzie Krasińskich - Imieniny Jana Kochanowskiego. Oba te wydarzenia świętują swoje dziesięciolecie!

Big Book Festival to święto czytelników/czytelniczek, pisarzy/pisarek i artystów/artystek, spotkanie z najlepszą literaturą. W programie spotkania autorskie, premiery książkowe, dyskusje, wydarzenia specjalne. 

Tegoroczna, dziesiąta edycja BBF (24-26.06) odbędzie się na warszawskiej Pradze (Otwocka 14, Mała Warszawa), pod hasłem „Do widzenia, do jutra!”, zaczerpniętym z tytułu debiutanckiego filmu Janusza Morgensterna. 

Big Book Festival obchodzi dziesiąte urodziny, pozostaje młody i nieprzewidywalny. Słynie z eksperymentów, nowatorskich formuł spotkań i spontanicznych zdarzeń. Karmi się zmienną energią ludzi i miasta, czerpie inspiracje z nowych tekstów i nieustannie poszukuje, lubi też reinterpretować przeszłość i literacką klasykę. Dlatego tegoroczna atmosfera pozwoli z jednej strony podsumować i ucieszyć się wszystkim, co się udało w czasie ostatniej dekady, ale też da wyraz ciekawości tego, co niesie przyszłość. Spodziewajcie się więc porcji zaskoczeń!

- czytamy na stronie festiwalu. Tam też szczegółowy program wydarzeń Big Book Festival. Wydarzeniem otwarcia będzie widowisko “Wolność secondhandu” na podstawie książek noblistki Swietłany Aleksijewicz, z muzyką zespołu Polskie Znaki. Wstęp wolny. Początek o godzinie 21.00.

Zdjęcie ceglanego muru częściowo porośniętego zielenią ze stylizowanym symbolem syrenki. Na tym tle, z prawej, białe, czerwone i niebieskie napisy.

Imieniny Jana Kochanowskiego odbędą się w sobotę 25 czerwca, tradycyjnie w Ogrodzie Krasińskich. Literacki piknik Biblioteki Narodowej, współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę, także świętuje swoje dziesiąte urodziny. Bohaterką jubileuszowej edycji jest Maria Konopnicka. 

Postać poetki stanie się także pretekstem do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa, krytyce literackiej czy o tym, co współcześnie oznacza bycie pisarką, a w zakamarkach Ogrodu Krasińskich będzie można spotkać... krasnoludki. Fakty i mity na temat tych istot w rozmowie z Karoliną Głowacką przybliży Maciej Szymanowicz, a o atrakcje dla najmłodszych czytelników zadbają również m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie. Teatr Baj pojawi się na Imieninach z lalkami ze spektaklu Na jagody, zespół Czereśnie – z repertuarem zainspirowanym śpiewnikiem dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej i Zygmunta Noskowskiego

Program literackiego pikniku w Ogrodzie Krasińskich będzie, jak zwykle, bardzo bogaty. Odbędzie się m.in mecz poetycki, spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonanie „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem Jolanty Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski), dansing pod gwiazdami. Jan Kochanowski zaprosił na swoje imieniny także laureata Nagrody Literackiej m.st. Warszawy Błażeja Brzostka. Autor opowie o swojej książce „Wstecz. Historia Warszawy do początku”, nagrodzonej w kategorii książka o tematyce warszawskiej. 

Szczegółowy program Imienin Jana Kochanowskiego można znaleźć na stronie Biblioteki Narodowej

Obraz Jana Kochanowskiego z dorysowanymi wąsami i kwiatami w brodzie, obok obraz Marii Konopnickiej z dorysowanymi czarnymi okularami i kwiatem w ustach. Po lewej stronie tekst: "Imieniny Jana Kochanowskiego 2022, w roku Marii Konopnickiej".