null

Dyskusja: Co się stało z dziedzictwem Sprawiedliwych?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
21.09.2022 19:30 - 21.09.2022 21:30
Irena Sendlerowa w biurze Wydziału Opieki Społecznej w Warszawie, lipiec 1949
Irena Sendlerowa w biurze Wydziału Opieki Społecznej w Warszawie, lipiec 1949 | Autor: East News

Porozmawiamy o tym, jak przez blisko 80 lat od zakończenia II wojny światowej zmieniał się sposób przedstawiania historii Sprawiedliwych. Przyjrzymy się, jakim celom służyła w latach PRL i po roku 1989, jak była instrumentalizowana. Zastanowimy się, w jaki sposób historia Sprawiedliwych może służyć edukacji nowych pokoleń.

Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej pozostają od lat jednym z centralnych punktów dyskusji historycznych w Polsce. Po marcowym spotkaniu online "Kim byli Sprawiedliwi?" będziemy dyskutować o tym, jak o nich opowiadamy. Dlaczego rozmowa o heroizmie przeradza się w rozmowę o polskiej winie? Jak na przestrzeni lat w debacie publicznej i historycznej kształtowany był obraz Polaków ratujących Żydów? Podczas rozmowy będziemy szukać odpowiedzi na kluczowe w tym kontekście pytanie – jak opowiadać historię Sprawiedliwych?

W dyskusji udział wezmą Anna Bikont, autorka m.in. książki "Sendlerowa. W ukryciu", prof. Michał Bilewicz i prof. Karolina Wigura z Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusje poprowadzi Michał Okoński z "Tygodnika Powszechnego".

Co się stało z dziedzictwem Sprawiedliwych?

Sprawdź lokalizację na mapie