null

Dzieci Saturna, czyli młodzi w potrzebie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fragment plakatu do spektaklu "Dzieci Saturna" - napisy i rysunki haftowane czarną nitką na białym tle
"Dzieci Saturna" w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, skierowane do dzieci i młodzieży. „Dzieci Saturna” to projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony problemowi kryzysu zdrowia psychicznego, a także forma wsparcia dla osób w okresie dorastania. Pierwsze pokazy na Małej Scenie Teatru Dramatycznego 15-17 marca.

“Dzieci Saturna” to dwuczęściowy projekt wymyślony i stworzony przez Agatę Baumgart i Aleksandrę Matlingiewicz, poświęcony kryzysowi zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi.

Saturn - patron pogrążonych w melancholii i tych, którzy cierpią na depresję. Wszystkich, którzy utracili chęć do życia i zdolność do odczuwania radości. Mitologiczny bóg, który zjadał swoje dzieci. Tak, jak zjada ją współczesna rzeczywistość.

Na projekt składa się strona internetowa (najnowsza wersja zostanie uruchomiona 15 marca) oraz spektakl-słuchowisko stworzone w oparciu o przeprowadzone przez artystki rozmowy. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty, których celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla wymiany myśli i dla rozmowy o kryzysie zdrowia psychicznego.

W 2023 roku w Polsce kolejny rok z rzędu wzrosła liczba prób samobójczych dokonanych przez dzieci lub nastolatki przed ukończeniem 18 roku życia - na swoje życie targnęło się ponad dwa tysiące osób nieletnich, blisko 150 spośród tych prób zakończyło się śmiercią. Badania pokazują, że niemal jedna trzecia osób w wieku od 10 do 19 lat nie odczuwa chęci do życia, a 40 procent doświadczyło myśli samobójczych. Zaostrzający się kryzys zdrowia psychicznego wśród osób nieletnich przytłacza skalą, woła o działania, obrazuje rosnące problemy osób nieletnich w radzeniu sobie z otaczającą ich rzeczywistością.

- czytamy na stronie Teatru Dramatycznego. Tam więcej informacji o “Dzieciach Saturna”, a także link do biletów.