null

Dzieci Saturna w Teatrze Dramatycznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
17.03.2024 17:00 - 17.03.2024 18:00
Teatr Dramatyczny
Fragment plakatu do spektaklu "Dzieci Saturna" - napisy i rysunki haftowane czarną nitką na białym tle
"Dzieci Saturna" w Teatrze Dramatycznym

„Dzieci Saturna” to wymyślony i stworzony przez Agatę Baumgart i Aleksandrę Matlingiewicz projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony problemowi kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży - a zarazem forma wsparcia dla osób w okresie dorastania. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

Saturn - patron pogrążonych w melancholii i tych, którzy cierpią na depresję. Wszystkich, którzy utracili chęć do życia i zdolność do odczuwania radości. Mitologiczny bóg, który zjadał swoje dzieci. Tak, jak zjada ją współczesna rzeczywistość.

W 2023 roku w Polsce kolejny rok z rzędu wzrosła liczba prób samobójczych dokonanych przez dzieci lub nastolatki przed ukończeniem 18 roku życia - na swoje życie targnęło się ponad dwa tysiące osób nieletnich, blisko 150 spośród tych prób zakończyło się śmiercią. Badania pokazują, że niemal jedna trzecia osób w wieku od 10 do 19 lat nie odczuwa chęci do życia, a 40 procent doświadczyło myśli samobójczych. Zaostrzający się kryzys zdrowia psychicznego wśród osób nieletnich przytłacza skalą, woła o działania, obrazuje rosnące problemy osób nieletnich w radzeniu sobie z otaczającą ich rzeczywistością.

„Dzieci Saturna” to wymyślony i stworzony przez Agatę Baumgart i Aleksandrę Matlingiewicz projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony problemowi kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży - a zarazem forma wsparcia dla osób w okresie dorastania.

Całość składa się z dwóch komplementarnych części:

  • strona internetowa - to zbiór wywiadów rejestrowanych i katalogowanych przez artystki od wiosny 2023, dźwiękowe archiwum historii i doświadczeń osób w okresie dorastania, które zmagają się z kryzysem zdrowia psychicznego. Na konsultowanej przez suicydolożkę Lucynę Kicińską stronie znajdzie się również zestaw praktycznych informacji dla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego w kryzysie psychicznym.
  • instalacja performatywna - spektakl-słuchowisko stworzone w oparciu o przeprowadzone przez artystki rozmowy. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty, których celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla wymiany myśli i dla rozmowy o kryzysie zdrowia psychicznego.

Pierwsze pokazy odbędą się w Teatrze Dramatycznym (15-17 marca); w ciągu kolejnych tygodni projekt będzie pokazywany w śródmiejskich liceach; następnie powróci do siedziby Teatru.

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia