null

Warszawskie biblioteki - lokalne centra kultury

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Półki z książkami oraz płytami CD w miejskiej bibliotece publicznej przy ulicy Marszałkowskiej 55/73
Biblioteka MDM

Dzisiaj swoje święto mają bibliotekarki i bibliotekarze. Z tej okazji dziękujemy wszystkim osobom pracującym w bibliotekach za ich wysiłek i zaangażowanie w promowanie czytelnictwa. Warszawa ma 18 bibliotek dzielnicowych i ponad dwieście różnego rodzaju placówek, w których można nie tylko wypożyczyć książki.

Obchodzony 8 maja Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Biblioteki to początek Tygodnia Bibliotek (8-15 maja). W tym roku odbywa się pod hasłem “Biblioteka na czasie”.

Biblioteka to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych, które nie ogranicza się do tradycyjnych książek, ale promuje też czytelnictwo poprzez audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online. To miejsce, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości oraz projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji.

Hasło “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. To przestrzeń do dyskusji i wymiany poglądów.

Zapraszamy do warszawskich bibliotek 

W stołecznych bibliotekach czekają bogate zbiory książkowe (około 5 milionów pozycji!), a także e-booki, audiobooki, gry, komiksy, filmy, czasopisma. Przeczytane książki można zwracać do wrzutni bibliotecznych, a wypożyczać w książkomatach, czynnych przez całą dobę. Biblioteki oferują też bezpłatne kody do popularnych aplikacji książkowych. 

Nie tylko wypożyczalnie

Biblioteki to lokalne centra kultury. Nie tylko wypożyczycie tam książki, ale możecie też wziąć udział w spotkaniach autorskich, poetyckich, wieczorach z muzyką, pokazach filmów czy warsztatach. Spotkania organizowane są dla różnych grup wiekowych – od najmłodszych do najstarszych. 

Biblioteki dostępne

Stołeczne biblioteki starają się udostępniać swoje zbiory także osobom, które mają problem z poruszaniem się czy osobom niedowidzącym lub niedosłyszącym. Na przykład w Czytelni pod Sowami przy ulicy Generała Zajączka 8 oraz w Wypożyczalni przy ulicy Słowackiego 19A zainstalowano pętle indukcyjne wraz z urządzeniami lektorskimi. Osoby korzystające z aparatów słuchowych dzięki pętli słyszą czysty dźwięk lektora lub prelegenta, pozbawiony szumów wynikających z akustyki pomieszczenia.

Co warszawskie biblioteki przygotowały z okazji Tygodnia Bibliotek, można przeczytać na stronie bibliotekiwarszawy.pl. Są tam także zapowiedzi ciekawych wydarzeń (przez cały rok!), wykaz placówek bibliotecznych, polecane książki itd. 

 

Półki z książkami oraz płytami CD w miejskiej bibliotece publicznej przy ulicy Marszałkowskiej 55/73
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Chłopak z plecakiem stojący naprzeciwko regałów z książkami
Biblioteka Komiksowo - niebieskie regały z komiksami. Na środku sali - czerwona kanapa, stolik
Czerwony paczkomat do odbierania książek, z logotypem biblioteki
Zdjęcie Biblioteki Komiksowo - niebieskie regały z komiksami, obok czerwona kanapa dla czytelników i oznaczenia tematyczne półek