null

Dzień Dziecka z Nagrodą Literacką

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Młodzi czytelnicy na warsztatch plastycznych na miejskim stoisku podczas Targów Książki w Warszawie
Warsztaty dla dzieci z Jolą Richter-Magnuszewską oraz Joanną Wajs na Targach Książki

Nasi najmłodsi fani nieraz udowodnili, że lubią czytać i chętnie biorą udział w różnych wydarzeniach czytelniczych - warsztatach, festiwalach literackich czy spotkaniach z ulubionymi autorami i autorkami. Z okazji dzisiejszego święta życzymy im samych pięknych i inspirujących lektur!

Co roku wybieramy najlepsze książki dla młodych czytelników, nagradzając zarówno autorów tekstu, jak i ilustracji. Z okazji Dnia Dziecka polecamy tytuły nominowane w tym roku do Nagrody w kategorii literatura dziecięca, czyli „Tkaczkę chmur”, „Beskid bez kitu” oraz „Bajkę i jej gang”.

Maria Strzelecka „Beskid bez kitu. Zima”
A jeśliby popatrzeć na świat nie człowieczym okiem, a zwierzęcym? A jeśli już człowieczym, to okiem kogoś trochę „innego”, bo wyrosłego w kulturze i języku mniejszości? Kogoś młodego, kto wchodzi w dorosłość? W dodatku w dość wciąż nieoswojonym rejonie Polski? Dziedzictwo inności może być bogactwem, a opowieść o ziemi i ludziach edukacyjna i bawiąca zarazem.

Marcin Podolec (tekst i ilustracje) „Bajka i jej gang”
Bajka była już na końcu świata – i to przez siedem tomów. Tym razem ta kundelka o silnym charakterze urządza się na górce marzeń. Razem ze swoim skleconym naprędce gangiem, złożonym z podobnych jej psich bajerantów, Bajka próbuje odnaleźć się w mieście i stoczyć walkę ze złośliwymi kocurami. Pełen humoru komiks Marcina Podolca to rzadki przypadek książki dla dzieci, która wysoko ceni inteligencję swoich czytelniczek i czytelników.

Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) „Tkaczka chmur”
„Tkaczka chmur” to utkana na kanwie baśni opowieść o śmierci dziecka i symbolicznej wędrówce przez etapy żałoby. Ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy.

Wszystkie wyróżnione dotychczas tytuły w kategorii literatura dziecięca.

Polecamy również esej „Konsternacja i śmiech” autorstwa Agnieszki Sowińskiej, który ukazał się na łamach naszego tegorocznego Partnera – Dwutygodnika. Jurorka Nagrody pisze w nim o literaturze dla dzieci, trendach, najciekawszych tytułach ostatnich lat oraz o tym, że książka nie zawsze musi nas czegoś uczyć.