null

Warszawska kultura - o kobietach i dla kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie
kolaż ze zdjęć z filmów, portrety bohaterek
Dzień Kobiet na VOD Warszawa

Wystawy o znanych i zasłużonych kobietach, ciekawe rozmowy i kreatywne warsztaty. A może spacery śladami inspirujących warszawianek? Z okazji Dnia Kobiet podsuwamy kilka propozycji spędzenia czasu z kulturą.

Jak za dawnych lat

Muzeum Farmacji, oddział Muzeum Warszawy, zachęca do przyjrzenia się obiektom, które były kojarzone z “płcią piękną” ponad sto lat temu. To na przykład krem “Pani”, szampon “Czarna Główka”, esencja chinowo-chmielowa, krem na piegi „Halina” czy niezbędnik „Kobieta lekarką domową”. Wiele ciekawych eksponatów także w Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich Muzeum Warszawy.

Bądź jak królowa

Kim Lee, bohaterka wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy”, stworzyła kolekcję ponad tysiąca oryginalnych kostiumów. Muzeum Woli zachęca warszawianki, by spróbowały swoich sił i zrobiły własne korony - z piór, papierowych kwiatów i motyli, wstążek, lusterek i innych świecidełek. Warsztaty z tworzenia takich ozdób towarzyszą wystawie, która potrwa jeszcze do lipca. Polecamy także oprowadzania – najbliższe już 9 i 11 marca.

Głosy migrantek

W Galerii Rynek 30 już od 9 marca będzie można obejrzeć „Eurowarsztat” Marty Romankiv.  Urodzona we Lwowie artystka od wielu lat mieszka, studiuje i pracuje w Polsce. Romankiv pyta migrantki i migrantów o to, jak widzą przyszłość Europy. Oddaje im przestrzeń i głos, tak często marginalizowany w debacie publicznej.

Śladami wyjątkowych kobiet

Z warszawską Pragą związanych jest wiele wyjątkowych kobiet. Zachęcamy do odkrywania miejsc, w których mieszkały i działały. W specjalnym filmie-spacerze Muzeum Warszawskiej Pragi przybliża sylwetki Sabiny Sebyłowej, Małgorzaty Malinowskiej-Kocur, Wandy Manitiusowej, Ninel Kameraz-Kos, Marii Werten, Antoniny Żabińskiej, Magdaleny Gross i Jadwigi Czajki.

A może spacer z Sylwią Chutnik – pisarką i varsavianistką, która o kobietach Warszawy wie chyba wszystko? Spacer jest dostępny w wersji audio, a towarzyszą mu przydatne materiały – wszystko do pobrania ze strony Muzeum Warszawy

Ptaszkowska w Muzeum nad Wisłą

Nie jestem artystką i jest to ostatnia rzecz, której bym sobie, dla siebie, życzyła

- to słowa Anki Ptaszkowskiej, krytyczki, galerzystki, organizatorki wystaw, współzałożycielki Galerii Foksal. O niej i o artystkach i artystkach, z którymi współpracowała i przyjaźniła się, opowiada wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (pawilon Muzeum nad Wisłą) “Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”. 

Osią wystawy jest scenariusz filmu autobiograficznego w 32 rozdziałach, napisany przez Ptaszkowską w 2016 roku, a teraz opublikowany w katalogu. Zrealizowany na podstawie tego tekstu film Anny Molskiej „Wyobraźcie sobie, że istnieje prawda w sztuce” jest pokazywany podczas trwania wystawy (do 23 kwietnia).

Nie tylko malarki 

Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na dwie wystawy czasowe poświęcone kobietom: “Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” oraz “Etnografki, antropolożki, profesorki”. Obie ekspozycje są współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. 

Czytamy i rozmawiamy o kobietach

W przeddzień Dnia Kobiet księgarnia Big Book Cafe zorganizowała dyskusję pod hasłem “Dziewczyństwo” (zapis spotkania można obejrzeć na FB). Jej uczestniczki starały się burzyć szkodliwe stereotypy płciowe i zastanawiały się wspólnie nad alternatywnymi ścieżkami wychowania dziewczyn (oraz chłopców!). W dyskusji udział wzięły: Weronika Murek, autorka książki „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”, Karolina Czarnecka, autorka projektu CÓRY oraz Marcela Kozakiewicz i Marysia Sawicka. 

Kobiety – filmowe bohaterki

VOD Warszawa poleca filmy z kobietami w rolach głównych. Do wyboru prawie 20 tytułów, m.in. “Żelazna Dama” z Maryl Streep, “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” z Magdaleną Boczarską czy “Królowa Hiszpanii” z Penelope Cruz.