null

14 grudnia - Dzień Koziołka Matołka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ilustracja: Marian Walentynowicz

Mija właśnie 90 lat od ukazania się pierwszego tomu przygód Koziołka Matołka. Książeczka „120 przygód Koziołka Matołka”, napisana przez Kornela Makuszyńskiego i zilustrowana przez Mariana Walentynowicza, ukazała się 14 grudnia 1932 roku.

Koziołek Matołek to jedna z najpopularniejszych postaci z polskiej literatury dziecięcej, znana dobrze kolejnym pokoleniom czytelników. Książeczki z jego przygodami uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.

„Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: „BE”. W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: „Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka?” Odpowiedziałem mu grzecznie: „ME”. A to znaczy po koziemu: „Dziękuję ci Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny?” Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce”

– pisał Kornel Makuszyński przy okazji premiery “120 przygód Koziołka Matołka”.

O 90. rocznicy wydania książki przypomniało warszawskie Muzeum Karykatury, które chciałoby, aby 14 grudnia obchodzone było nowe nietypowe święto – Dzień Koziołka Matołka. Do wspólnej  celebracji – i zabawy – zaproszone zostały także inne instytucje, wśród nich stołeczne teatry – Baj, Guliwer, Lalka, Teatr Komedia, Teatr Polski – a także Biblioteka Komiksowo. Centrum Komiksu w Warszawie, Wawerskie Centrum Kultury. W ciągu najbliższych tygodni w wybranych instytucjach będzie można otrzymać reprint “Nowych awantur Koziołka Matołka”.