null

Warszawa czyta!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO jako doroczne święto promujące czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej. Warszawa jest jednym z europejskich miast, które w szczególny sposób podkreślają znaczenie książek w codziennym życiu.

Warszawa od wielu lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem i promujące książki. Doceniamy autorki i autorów wyróżniając prozę, poezję, książki dla dzieci, poświęcone tematyce warszawskiej, reportaże i książki historyczne. Współorganizujemy i dofinansowujemy literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie. Bardzo zależy nam też na popularyzacji bibliotek i niezależnych księgarń, czyli miejsc, gdzie warszawianki i warszawiacy chętnie sięgają po literaturę. 

Nagroda Literacka m. st. Warszawy zostanie przyznana w tym roku po raz 14. Nagrodzone zostaną książki w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska), wyróżnimy także Warszawskiego Twórcę. 

Miasto współorganizuje również konkurs na najlepszy reportaż - to przyznawana od ponad dekady Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportażysty, pisarza, poety. Do tegorocznej, 11. edycji, zgłoszono 128 książek, spośród których jurorzy wytypowali już 28 najciekawszych ich zdaniem pozycji. W maju i czerwcu wyłonią – odpowiednio – dziesięć i pięć nominowanych tytułów, a we wrześniu dowiemy się, komu przypadnie tegoroczna Nagroda im. R. Kapuścińskiego.

Miasto st. Warszawa jest też fundatorem i organizatorem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Przyznajemy ją autorom/autorkom książek poświęconych najnowszej historii Polski. To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, Jerzy Kochanowski. 

Literackie wydarzenia
Do 15 maja w Warszawie goszczą „Wiersze w mieście”. W tym roku akcja odbywa się w przestrzeni wirtualnej – gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony wydarzenia, gdzie są opublikowane (także w wersji dźwiękowej) wiersze 20 autorek i autorów z Europy. 
W czerwcu w Warszawie odbędzie się, już po raz dziewiąty, międzynarodowy festiwal literacki Big Book Festival. Hasło tegorocznej imprezy to „Jeszcze będzie najpiękniej!”  - organizatorki obiecują dużą porcję optymizmu i wiary w lepsze jutro. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku. 

Także na czerwiec zaplanowany jest doroczny Plener Literacki w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W zeszłorocznym wydarzeniu swoją ofertę zaprezentowało ok. 40 wydawców z całej Polski, a mieszkańcy stolicy i turyści uczestniczyli w spotkaniach z dwudziestoma autorami i autorkami.

Warszawskie Targi Książki zostały w tym roku przeniesione na wrzesień. Z powodu pandemii odbędą się w wersji plenerowej - na Placu Defilad.

Promujemy niezależne księgarnie
W Warszawie działa około stu lokalnych księgarń. To miejsca, w których - oprócz sprzedaży książek – organizowane są także spotkania autorskie, debaty poświęcone kulturze, kiermasze i wystawy. Niezależne księgarnie bardzo ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, dlatego staramy się od początku je wspierać. 

W 2020 roku po raz pierwszy zorganizowany został konkurs na „Ulubioną Księgarnię Warszawy”. Laureaci – dziesięć lokalnych księgarń – otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości 78 tys. zł i przez cały rok mogą używać tytułu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. 

W ubiegłym roku odbyła się też wyjątkowa, bo w dużej części wirtualna, odsłona Nocy Księgarń. Ze względu na pandemię i kryzys w branży księgarskiej zainaugurowana została także kampania „Książka na telefon” wspierająca lokalne księgarnie, między innymi te warszawskie.  

Zachęcamy do odwiedzania bibliotek
Sporą aktywnością mogą się też pochwalić warszawskie biblioteki publiczne. Wiosną ubiegłego roku, gdy zaczynała się pandemia, dołączyły do ogólnopolskiej akcji #NieZostawiamCzytelnika, a wirtualne spotkania autorskie szybko zaczęły gromadzić rzesze fanów literatury dla dzieci i dorosłych. O tym, co organizują stołeczne biblioteki publiczne, można przeczytać na stronie www.bibliotekiwarszawy.pl