null

Księgarki i księgarze mają swój dzień

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wnętrze Antykwariatu Grochowskiego, Ulubionej Księgarni Warszawy 2020
Antykwariat Grochowski

13 grudnia to tradycyjny Dzień Księgarza, obchodzony w Polsce od 1932 roku. Jak co roku życzymy wszystkim pracującym w księgarskiej branży, aby z niesłabnącą energią podpowiadali nam, co warto czytać.

Jak to kiedyś było...

W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze nadal obchodzą swoje święto 13 grudnia.  

...a jak jest dziś? 

W Warszawie działa około stu księgarń niezależnych (patrz Wirtualna Mapa Księgarń), które zajmują się nie tylko sprzedażą książek, ale też organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. To lokalne miejsca spotkań i wymiany myśli, co okazało się wyjątkowo cenne w czasie pandemii. Jednym z działań wspierających je stał się plebiscyt Ulubiona Księgarnia Warszawy, w którym mieszkańcy i mieszkanki stolicy wybierają miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania.