Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27.01.2022 12:00 - 27.01.2022 21:00

Święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Warszawskie obchody objął swoim Honorowym Patronatem Prezydent Rafał Trzaskowski.

Obchody mają na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych.

Program obchodów:

• 27 stycznia, godz. 13:00 - złożenie kwiatów w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 13.00, ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej).
  • 27 stycznia 2022 roku w godz. 12.00 – 18.00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.
  • W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz zaprasza na spektakl - performance „PIF PAF IN PIACH” w reżyserii Gołdy Tencer. Performance odbędzie się w dniu 27 stycznia w godzinach 17.00 - 20.00 w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie. Wstęp wolny.
  • Światło Pamięci - o godz. 18:00 przywołujemy pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu FB Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy
  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na koncert o godz. 19:00, na którym usłyszymy 7 premierowych kompozycji: pieśni do słów Zuzanny Ginczanki, skomponowanych przez polskie kompozytorki: Alicję Gronau, Annę Ignatowicz-Glińską, Monikę Kędziorę, Katarzynę Kwiecień-Długosz, Łucję Szablewska, Ewę Fabiańską-Jelińską i Martynę Kosecką.

Organizatorzy: Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.

Honorowy patronat Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Współorganizatorzy: / Stołeczna Estrada/ Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Partnerzy: Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny.