null

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
27.01.2024 10:00 - 27.01.2024 19:00
Grafika zapowiadająca warszawskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta, modlitwa ekumeniczna, Światło Pamięci, tramwaj-symbol. 26 i 27 stycznia w Warszawie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody organizuje, już po raz dziewiętnasty, Fundacja Shalom.

Fundacja Shalom od 2006 roku oddaje hołd ofiarom mordów, dokonanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Pod pomnikiem Bohaterów Getta składają kwiaty reprezentanci władz państwowych, lokalnych oraz organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze i uczniowie. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów łączą się w modlitwie  ekumenicznej za tych, którzy odeszli. Uroczystości odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Tegoroczne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej) odbędą się 26 stycznia (piątek) o godz. 13:00. W programie uroczystości przewidziano m.in. modlitwę ekumeniczną przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego oraz oficjalne składanie wieńców.

Fundacja Shalom zachęca do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu, poprzez zapalenie świec w oknach – 27 stycznia o godz. 18.00. 

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

Także 27 stycznia na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim.

Szczegółowy program obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu można znaleźć na stronie Fundacji Shalom.