null

21 marca - święto poezji i sztuki lalkarskiej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kukiełki z przedstawienia "Wakacje Mikołajka" siedzą obok siebie, w rzędzie - fragment spektaklu w Teatrze Lalka.
Teatr Lalka | Autor: Tomasz Ostrowski

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także święto poezji i sztuki lalkarskiej. Twórczyniom i twórcom, którzy dostarczają nam emocji i sprawiają, że świat wygląda piękniej, dziękujemy!

Światowy Dzień Poezji

Święto poezji jest obchodzone corocznie 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie"

- tak zadeklarowało UNESCO, ustanawiając święto poezji w 1999 roku.

Warszawa także promuje poezję i jej twórczynie oraz twórców. W tym roku już po raz 17. przyznana zostanie Nagroda Literacka m.st. Warszawy w dziedzinie poezji. 

Uciekając w nadzieję. Kryjąc się w zwątpienie
Bijąc ogonem rymów po ciemności falach
Szukamy tej poezji co jest ocaleniem
Choć nie ma słowa co ludzi ocala...

- to fragment wiersza “Piosenka biednego poety” autorstwa Ernesta Brylla, który zmarł 16 marca w Warszawie. Poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata, ze stolicą był związany przez całe życie. W 2018 roku został uhonorowany tytułem warszawskiego twórcy (11. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy). Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 25 marca.

Sztuka lalkarska też świętuje

Także 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Lalkastwa. To święto ustanowiła w 2000 roku Międzynarodowa Unia Lalkarska UNIMA. 

Za każdym razem, gdy drewniana głowa ożywa w naszych rękach lub sznurki marionetki zdają się potwierdzać związek między wszystkimi żywymi istotami, odkrywamy siebie na nowo jako bohaterów przedstawianej historii 

- to fragment orędzia z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, napisanego przez pochodzącą z Bośni aktorkę Ines Pasic. 

Wszystkim twórczyniom i twórcom sztuki lalkarskiej składamy najlepsze życzenia, a publiczność serdecznie zapraszamy do warszawskich teatrów – Baj, Guliwer i Lalka – na niezapomniane spotkania z lalkami!