null

Wiosenne, powolne smakowanie sztuki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wnętrze sali w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

„Początek. Nadzieja. Wiosna” - takie hasło towarzyszy tegorocznemu Dniu Wolnej Sztuki. W sobotę 13 kwietnia do akcji dołączą instytucje muzealne i galerie sztuki na całym świecie. Zachęcamy do przyłączenia się i niespiesznego obcowania z dziełami sztuki, także w warszawskich instytucjach.

Z badań wynika, że osoby odwiedzające muzea spędzają około 8 sekund (!) przed każdym dziełem sztuki. To oznacza, że niewiele z tego spotkania mają szansę zapamiętać. Znacie to uczucie?  

Antidotum na „szybką sztukę” ma być organizowany od 2011 roku w muzeach na całym świecie Dzień Wolnej Sztuki (ang. Slow Art Day). Akcja trwa zwykle godzinę lub dwie, w tym czasie muzea i galerie na całym świecie zachęcają do kontemplowania  pięciu dzieł sztuki i do dyskusji na ich temat.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Wolnej Sztuki jest „Początek. Nadzieja. Wiosna”. Przynajmniej jeden z wyróżnionych eksponatów będzie związany właśnie z budzącą się do życia naturą, nowym początkiem i rozkwitającą nadzieją. 

W tegorocznym Dniu Wolnej Sztuki biorą udział stołeczne instytucji kultury, m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie czy Muzeum Farmacji (oddział Muzeum Warszawy).

W Pawilonie nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej można będzie w sobotę w samo południe wysłuchać opowieści o pięciu obrazach z wystawy „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16) o godzinie 12 i 12.40 rozpocznie się zwiedzanie, znacznie wolniejsze i uważniejsze niż zazwyczaj, a osoby zwiedzające będą mogły skupić się na pięciu wybranych obiektach i ich związkach ze słynną naukowczynią.