null

Dziwne owoce rajskich drzew – wystawa w HOS Gallery

Drukuj otwiera się w nowej karcie
29.09.2022 12:00 - 12.11.2022 16:00
Napisy na tle nierealistycznych ludzkich postaci.
„Dziwne owoce rajskich drzew”

Podobno biblijny Cham, jak chce św. Augustyn, przyszedł na świat, zanosząc się opętańczym śmiechem. Nie urodził się brudny i nie urodził się czarny. Stał się taki z czasem. Przekleństwo albo klątwa Chama to historia o pijanym ojcu i odurzonym patriarchacie. Noe obnaża się w swoim namiocie i podczas gdy pozostali synowie zawstydzeni próbują go zasłonić, Cham nie odwraca wzroku. Wręcz przeciwnie - patrzy i się śmieje, a chichocząc ściera z ucieleśnienia władzy całe sacrum.

Śmiech Chama rozsadza zastany porządek, ale paradoksalnie pozwala nam też zszyć rozpadającą się wizję świata. To strategia opowiadania o zapętlających się perspektywach, dwuznacznym ściemnianiu i wybielaniu, ścierających się, ale nie tożsamych kategoriach, takich jak rasa i klasa, nierównościach, imperializmie , ale też emancypacji, która przeobraża się w konsumpcję i gniewie, który staje się pożywką systemu, w który jeszcze niedawno był wymierzony.

Dziwne owoce rajskich drzew to opowieść nie tylko o chamie i chamstwie, ale też rasie i społecznej hierarchii, która jak pisze Przemysław Wielgosz jest jeszcze jednym konstruktem, stworzonym przez kapitalizm by dzielić, tworzyć tożsamościowe antagonizmy i przede wszystkim rządzić. To historia o blackamoore, szekspirowskim Otellu, „białym Murzynie” z powieści Michała Bałuckiego”, black face Virgini Woolf i Moanie, która w jednej ze scen „Czarnej perły” śpiewa: Dla Ciebie chce być biała/ Bielutka tak jak ty/ Mieć jasne oczy i jasną twarz/ I jasne serce jak ty masz.

„Dziwne owoce rajskich drzew” – wystawa w HOS Gallery

Sprawdź lokalizację na mapie