Eksperymentalny wtorek - Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

03.08.2021 20:00 - 03.08.2021 21:00

To już drugi rok z rzędu, gdy Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu odbywa się w cieniu pandemii. 21 koncertów tegorocznej edycji, podzielonych na cykle: orkiestrowy (czwartki), familijny (soboty), kameralny (niedziele) obficie czerpać będzie z różnorodności geograficznej, z dialogu kompozytorów z różnymi tradycjami. W cyklu Eksperymentalnych wtorków usłyszymy i zobaczymy natomiast, jak na wyzwania teraźniejszości i problemy dzisiejszego człowieka reagują kompozytorzy współcześni.

Muzyka minimalistyczna, czyli oszczędna w środkach, statyczna, pełna powtórzeń i o przejrzystej strukturze, stała się domeną kompozytorów litewskich w latach 70. XX wieku. Pół wieku później redukcja materiału muzycznego wciąż jest chętnie wybieraną strategią przez młodych twórców za północno-wschodnią granicą. Do grona reprezentantów litewskiego minimalizmu należą m.in. Dominykas Digimas, Julius Aglinskas i Ramunas Motiekaitis.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu >>>