null

Elizabeth Costello - premiera w Nowym Teatrze

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
11.04.2024 19:00 - 11.04.2024 23:59
Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16
zdjęcie do plakatu spektaklu Elizabeth Costello | J.M. Coetzee
zdjęcie do plakatu spektaklu Elizabeth Costello | J.M. Coetzee

Scenariusz najnowszego spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem” oparty jest na kilku tekstach Johna Maxwella Coetzeego – południowoafrykańskiego autora, laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Postać pisarki Elizabeth Costello pojawiła się po raz pierwszy w 1999 roku, kiedy Johna Maxwella Coetzeego zaproszono do wygłoszenia dwóch wykładów na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, których tematem była pisarka Elizabeth Costello, zaproszona do wygłoszenia dwóch wykładów na uczelniach w Stanach Zjednoczonych.

Odtąd autor napisał jeszcze kilka utworów, w których pojawiała się ta postać, a jej biografia stopniowo zaczęła się rozrastać. W 2003 roku pisarz poświęcił jej odrębną powieść, którą zatytułował „Elizabeth Costello”.

Jest wreszcie Costello ulubioną i często także nieplanowaną postacią teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Pojawiała się dotąd w jego pięciu spektaklach: w jednych pod swoim nazwiskiem, w innych głosu użyczały jej inne postaci. Ale jeszcze nigdy reżyser nie poświęcił jej całego spektaklu, choć – jak pokazuje jego dotychczasowy dorobek – domaga się ona jego uwagi. 

W swoim najnowszym spektaklu Krzysztof Warlikowski wracaj do swojego niewątpliwie ulubionego autora oraz ulubionej postaci, Elizabeth Costello, by porozmawiać m.in. o etyce, wegetarianizmie, odpowiedzialności artysty za swoje dzieło czy psychoseksualności i pożądaniu osób starszych.

Premiera – 11 kwietnia.

Kolejne spektakle – 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21 oraz 24, 25 i 26 kwietnia.

Więcej szczegółów i bilety na stronie teatru 
 

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia