null

Etnografki, antropolożki, profesorki. Wystawa w Muzeum Etnograficznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.10.2022 11:00 - 29.10.2022 18:00
Twarze kobiet na jasnym tle. Czarne napisy.
Etnografki, antropolożki, profesorki

Wystawa „Etnografki, antropolożki, profesorki” zwracająca uwagę na znaczenie jakie kobiety odgrywały w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce, zostanie otwarta dla zwiedzających od 18 października 2022 roku.

Postaci bohaterek, które zostaną zaprezentowane na wystawie dotyczą pierwszych dwóch pokoleń kobiet profesjonalnie związanych z etnografią, antropologią i etnologią. Na podstawie ich życiorysów widoczne jest zróżnicowanie funkcji jakie pełniły oraz ról, które odegrały w rozwoju tej dyscypliny naukowej. Wystawa pokaże różne drogi zawodowe kobiet, które uzależnione były od pochodzenia, losów podczas II wojny światowej i decyzji podejmowanych w następstwie powojennych zmian ustrojowych.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną badaczki mieszkające i pracujące poza granicami kraju jak i te, które wniosły wkład w rozwój instytucjonalnej etnologii w całej Polsce, a także te, których życie obejmuje oba te etapy. To wykładowczynie wyższych uczelni i organizatorki życia akademickiego, jak i pracowniczki i kierowniczki muzeów, redaktorki wielotomowych wydawnictw naukowych i autorki znaczących publikacji.

Wystawa na stronach Państwowego Muzeum Etnograficznego

Wystawa współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.