null

Ewa Bem & Andrzej Jagodziński Quartet – Jazz na Starówce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.07.2022 19:00 - 02.07.2022 21:00
Zdjęcie Ewy Bem i zespołu Andrzej Jagodziński Quartet.
Ewa Bem & Andrzej Jagodziński Quartet

Pierwsza, niekwestionowana Dama Polskiego Jazzu. Niepowtarzalny głos niezwykłej barwy, urzekającą muzykalność i wyczucie swingu. Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym.

Obecnie po kilku latach przerwy Ewa Bem powróciła ze wspaniałymi koncertami z towarzyszeniem Kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego, znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera, z którym współpracuje od 1987 roku.

Ewa Bem. Muzykę ma w genach dzięki muzykalnym przodkom. Podobnie jak jej dwaj bracia, Aleksander i Jarosław. Ewa zadebiutowała pierwsza w Grupie Bluesowej Stodoła. W 1970 roku wystąpiła z nią w widowisku Blusełka na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Równocześnie pojawiła się jako solistka kwartetu Zbigniewa Seiferta, przyjęta niezwykle życzliwie przez krytykę i publiczność jako Nowa twarz w polskim jazzie na Jazz Jamboree 70’ w Warszawie.

Połowa lat 70. upłynęła artystce na śpiewaniu w zespole Bemibek, który w 1973 roku przekształcił się w grupę Bemibem. Wspólne z nimi muzykowanie wyczuliły na repertuar, który dobiera niezwykle starannie, budując go zresztą na twórczości nielicznego grona znakomitych spółek autorskich, z których ceni najbardziej m.in. pary autorskie Wasowski - Przybora i Karolak - Czubaszek.

Otoczona jest zawsze gronem największych sław polskiego jazzu. Śpiewała z grupą Mainstream, Swing Session, z kwartetem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, z grupą Quintessence i Walk Away, z zespołem Old Timers, Studiem Jazzowym PR, Alex Bandem i Orkiestrą Zbigniewa Górnego.

Współpracowała także z Markiem Blizińskim, Janem Jarczykiem, Zbigniewem Jaremką, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim.

Od 1987r, z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiego jazzu.

Oprócz przebogatej dyskografii, ma w swoim dorobku liczne programy jazzowe zrealizowane w studiach telewizyjnych Warszawy i Krakowa.

źródło: Jazz na Starówce

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.