null

Warszawskie ferie z kulturą - polecamy gorąco!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
aktorzy i aktorki na scenie, w różnokolorowych kostiumach, w tle neon z napisem Witamy w Warszawie
Pączek i Pompon wracają do domu | Autor: Bartek Warzecha

Ferie w muzeum, teatrze albo kinie? Czemu nie! Warszawskie instytucje kultury zapraszają dzieci i młodzież podczas zimowej przerwy w nauce. Ferie w województwie mazowieckim rozpoczną się 13 lutego i potrwają dwa tygodnie.

Teatry
Teatr Baj zaprasza dzieci do świata bajek i wciągających opowieści. W programie na czas ferii zaplanowano propozycje zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych widzów – wszyscy znajdą coś dla siebie. Nowa wystawa zagości w Galerii Lalek, a na scenie pojawi się Pan Kleks i Kot Filemon, będą też spacery edukacyjne po teatralnych zakamarkach. Na finał warszawskich ferii szykowana jest premiera – spektakl „Hop” dla widzów od 2 lat. 

Specjalną ofertę na czas zimowej przerwy w nauce (11-28.02) przygotował Teatr Guliwer. Bilety na wszystkie spektakle od wtorku do piątku można kupić w cenie 25 zł. Na obu scenach Guliwera grane będą znane i lubiane sztuki: „Pączek i Pompon wracają do domu”, „Koziołek Matołek”, „Jak się robi cyrk?”, „Przyjaciele Automateusza”, „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”. Każdy ze spektakli na Dużej Scenie będzie poprzedzony etiudą edukacyjną (w cenie biletu). W programie także warsztaty dla młodych i najmłodszych. 

Wyruszcie w podróż z abstrakcyjnymi plamami, które przybliżą Wam pojęcia ze świata teatru. Podczas działań będziecie ożywiać przedmioty, weźmiecie udział w polifonicznym koncercie kształtów i kolorów oraz poznacie, czym jest dialog.

Teatr Lalka rozpocznie zimowe ferie od premiery: „Baśń o Aladynie i lampie cudownej”, czyli klechdy sezamowej Bolesława Leśmiana. Spektakl oprawił muzycznie Grzegorz Turnau. W repertuarze podczas zimowej przerwy także znane i lubiane spektakle, jak “Śpiąca królewna” czy “Złota kaczka”. Można też wpaść na warsztaty interaktywno-edukacyjne dla widzów od 6 lat.

Po sąsiedzku, w Teatrze Studio, także można będzie ciekawie spędzić zimowe ferie. Najmłodsi mogą wziąć udział w 5-dniowych warsztatach z „Wyspą Jadłonomią”.

W trakcie kilku dni warzywnej przygody dowiesz się dlaczego warto dbać o planetę, klimat i po co jeść warzywa. Nauczymy Cię jak robić proste i pożywne drugie śniadanie

– zachęca Teatr Studio. Ta propozycja jest dla dzieci od 10 roku życia. 

Muzea
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty, a całe rodziny na animacje przybliżające kulturę żydowską i rozwijające kreatywność. Młodzież szkolna jest też mile widziana na wystawie stałej – w czasie ferii indywidualne zwiedzanie ekspozycji kosztuje uczniów i uczennice tylko złotówkę, a dla dzieci poniżej 7 roku życia – jest bezpłatne.  

Muzeum Warszawy zaprasza do wszystkich swoich oddziałów. W czasie zimowych ferii trwać będą wydarzenia z okazji 375. urodzin Pragi. W głównej siedzibie, na Rynku Starego Miasta, do 19 lutego można jeszcze zwiedzać wystawę „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”, która w weekendy jest otwarta w dłuższych godzinach (11.00-20.00).  

Muzeum Karykatury poleca w czasie ferii spotkanie z Koziołkiem Matołkiem, na specjalnym torze przeszkód, z którego mogą korzystać najmłodsi (4-10 lat). 

Biblioteki i domy kultury
Nie próżnują też biblioteki publiczne i czytelnie. W czasie ferii odbywać się będą m.in. pokazy filmów, zajęcia plastyczne, kluby dyskusyjne, można też będzie wziąć udział w konkursach dla czytelniczek i czytelników. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.bibliotekiwarszawy.pl i bezpośrednio w oddziałach bibliotek. 

Jak zwykle wiele propozycji na czas zimowych ferii mają stołeczne domy kultury. W planie ciekawe spotkania i warsztaty, pokazy filmów, koncerty i spektakle, dla dużych i małych, zabawy taneczne. Warto zaglądać na strony internetowe domów kultury i odwiedzać ich profile w mediach społecznościowych. 

Duży i mały ekran
Ferie to idealny czas na seanse w kinie lub w domowym zaciszu. VOD Warszawa ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży, część  z nich można obejrzeć za darmo. 

Na rodzinne warsztaty, połączone z pokazami filmów, zaprasza Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – współorganizatorem tego cyklu jest Festiwal Kino w Trampkach. 

Podczas zimowych ferii można też oglądać filmy z festiwalu Kino Dzieci – pokazy zaplanowano w kinach studyjnych, m.in. w Kinotece czy kinie Muranów.