null

Zero nudy! Ferie zimowe z kulturą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ferie zimowe u króla Maciusia_Muzeum POLIN

Muzea, teatry, domy kultury, biblioteki - wszędzie tam ciekawe propozycje dla dzieci i młodzieży na czas ferii zimowych. Przerwa w zajęciach szkolnych potrwa do 13 lutego.

Muzeum Warszawy zaprasza w czasie zimowych ferii na zajęcia w kilku swoich lokalizacjach. W każdym miejscu można znaleźć zajęcia o innej tematyce, odnoszące się do historii, kultury, zjawisk społecznych, opowieści i legend. Na przykład w Muzeum Drukarstwa można będzie poznać historię pisma oraz książki, ze szczególnym uwzględnieniem wynalazku druku, w Muzeum Farmacji – dowiedzieć się, jak wyglądały dawne apteki, a w Muzeum Warszawskiej Pragi – posłuchać opowieści o dawnych zabawkach i zrobić własny model zabawki. Będą też zajęcia online, prowadzone na żywo, angażujące i zachęcające do interakcji. Szczegóły na stronie Muzeum Warszawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej proponuje na czas zimowych ferii warsztaty nawiązujące do 13. edycji festiwalu Warszawa w budowie, odbywającej się pod hasłem „Jak robić szkołę?”. Na zajęciach – stacjonarnych lub online, uczestnicy i uczestniczki przyjrzą się otoczeniu i architekturze, wspólnie zastanowią się m.in. co to znaczy „dobrze projektować” i jak przestrzeń wpływa na nas i nasz sposób myślenia o świecie. 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało na czas zimowych ferii zestaw warsztatów edukacyjnych rozwijających kreatywność i przybliżających ich uczestnikom kulturę żydowską. Zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla grup dzieci korzystających z wypoczynku w placówkach organizujących opiekę w czasie ferii. 
Dla najmłodszych będą zajęcia w Miejscu Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia”. Codziennie (oprócz wtorków, gdy muzeum jest nieczynne), bezpłatnie i bez koniczności wcześniejszej rezerwacji miejsc. Na miejscu czekać będzie animatorka z pakietem materiałów plastycznych i pomysłami na m.in. kolorowe ramki, nietypową biżuterię, autorskie przypinki czy malowaną ceramikę. Każdego dnia - nowa aktywność. 

Muzeum Powstania Warszawskiego przyjmuje zgłoszenia na zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych – właśnie podczas zimowych ferii. Spotkania w muzeum będą odbywać się od 31.01 do 11.04 o godzinie 10.15 i są przeznaczone dla dzieci i młodzieży z klas I-IV szkoły podstawowej. Zgłoszenia są przyjmowane drogą mailową – szczegóły na stronie muzeum

Ofertę dla najmłodszych ma też Fotoplastikon Warszawski. W tym roku podczas ferii zimowych uczestnikom towarzyszyć będą niezwykłe legendy o Warszawie. Dzieci usłyszą opowieści o stolicy zarówno te powszechnie kojarzone, jak i te mniej lub nawet w ogóle współcześnie nieznane. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat.

Łap ferie w Guliwerze to cykl spektakli w siedzibie Teatru Guliwer i na jego platformie VOD. Ponadto, każdy spektakl ( z wyłączeniem premierowego) na Dużej Scenie Guliwera opatrzony będzie lekcją teatralną. W repertuarze na ferie m.in. "Legenda o Syrence" wg A. Oppmana w reż. R. Jarosza, "Brzydkie kaczątko" wg H.Ch. Andersena w reż. Agnieszki Mielcarek, "Przyjaciel Automateusza" S. Lema w reż. M. Derlatki (na scenie i na VOD), a także premierowy spektakl "Królestwa" na podstawie tekstów Marty Stańczyk w reżyserii Justyny Sobczyk. Na stronie teatru Guliwer są też materiały, które można pobrać i wykorzystać samodzielnie w domu. Bądźcie kreatywni! 

W czasie ferii można też wybrać skorzystać z oferty Teatru Baj. Są to pierwsze ferie w  odnowionym teatralnym domu – bajowym Pałacu dla dzieci. Na początek teatr zaprasza na spotkania z „Plastusiowym Pamiętnikiem” – ikoną polskiej kultury dziecięcej (od 29 stycznia do 4 lutego). Następnie zobaczyć będzie można spektakl „Niesamowite przygody Skarpetek” (od 5 do 11 lutego). Na zakończenie ferii - "Dziadek do orzechów", który zobaczymy na scenie od 12 lutego. Po spektaklach 1 i 2 lutego teatr zaprasza na warsztaty „Od karnawału do komedii dell’arte”. A po spektaklach granych od 7 do 11 lutego odbędą się spotkania z Ludzieńkami – Darią i Darkiem – znanych z programu online dla dzieci „Rozmowy BAJdzo ważne".

Ferie z Kinem Dzieci w Kinie Muranów to oferta dla młodych i najmłodszych widzów wraz z opiekunami. Od 29 stycznia do 13 lutego codziennie zobaczyć będzie można najwspanialsze zimowe tytuły - produkcje znane z festiwalu Kino Dzieci i tegoroczne odkrycia filmowe.

Dużo propozycji na zimowe ferie mają także stołeczne domy kultury. W czasie przerwy od szkolnych zajęć można będzie wziąć udział w ciekawych warsztatach, obejrzeć filmy czy spektakle. Zaglądajcie na strony internetowe domów kultury i odwiedzajcie ich profile w mediach społecznościowych. 

Nie próżnują też biblioteki publiczne i czytelnie. W czasie ferii odbywać się będą m.in. pokazy filmów, zajęcia plastyczne, kluby dyskusyjne, organizowane będą także konkursy dla czytelników i czytelniczek. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.bibliotekiwarszawy.pl i bezpośrednio w oddziałach bibliotek. 

Propozycje kulturalne na zimowe ferie można też znaleźć na platformie VOD Warszawa. Dla najmłodszych - spektakle warszawskich teatrów, filmy fabularne i animowane, a nawet warsztaty plastyczne przygotowane przez artystkę i graficzkę warszawskiego Teatru Guliwer. Jest w czym wybierać!