null

Spędź zimowe ferie w stolicy z kulturą

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Scena ze spektaklu "Różowy gość"
Teatr Guliwer, spektakl "Różowy gość"

Spektakle, warsztaty, spotkania z ciekawymi gośćmi, wspólne zwiedzanie wystaw, spacery - stołeczne instytucje kultury mają, jak zwykle, wiele interesujących propozycji dla spędzających zimowe ferie w Warszawie.

Teatr Baj
Ferie w Baju rozpocznie bestsellerowy spektakl „Niesamowite przygody Skarpetek” Justyny Bednarek w reż. Roberta Jarosza. Przedstawienie przenosi w świat wyobraźni, zabawy i pięknych, kolorowych historii. W repertuarze na zimową przerwę także „Piotruś Pan i Wendy”, „Pinokio”, a także coś dla najmłodszych – spektakle „Ciałogranie” i „Książeczka”. Dla fanów lalek, rekwizytów, historii i dla wszystkich ciekawych świata Teatr Baj otworzy swoją Galerię Lalek i zaprosi na jej zwiedzanie z kustoszem Łukaszem Kuczyńskim. W planie są też specjalne spotkania z aktorami – po wszystkich spektaklach odbywających się podczas ferii na Dużej Scenie.

Teatr Guliwer
W Teatrze Guliwer na stołecznym Mokotowie ferie zimowe pod znakiem baśni Hansa Christiana Andersena. Młoda publiczność zobaczy „Calineczkę” i „Brzydkie kaczątko”  - klasyczne adaptacje najpiękniejszej literatury dla dzieci.

W ferie pojawi się też najnowsza produkcja muzyczna, czyli „Kosmiczny pokój” Magdy Mrozińskiej w reżyserii Kateryny Lukianenko. Tekst scenariusza współtworzyła wielokulturowa grupa dzieci w ramach projektu #Połączeni. Wszystkie spektakle pokazywane w ferie poprzedzone będą etiudą edukacyjną. Publiczność będzie miała okazję poznać teatralne sekrety, dowiedzieć się, czym jest animacja i kto wchodzi w skład zespołu teatralnego.  

Teatr Lalka 
Spektakle, warsztaty i zwiedzanie teatru zza kulis - to wszystko czeka najmłodszych w Teatrze Lalka. W czasie ferii można będzie obejrzeć m.in. kameralne Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana w reżyserii Anety Jucejko-Pałęckiej - „Baśń o Alibabie i 40 zbójcach”, „Baśń o Aladynie i o lampie cudownej” – czy najnowszą premierę „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Jarosława Kiliana.

Podczas warsztatów "Ele- mele-dudki teatrzyk malutki" można będzie wykonać dekorację i lalkę teatralną. Nieco starsze dzieci (6+) będą mogły wziąć udział w zajęciach "Invisible_Animals, czyli Niewidoczne zwierzęta" i poznać historie zagrożonych gatunków zwierząt. 

Muzeum Warszawy
„Poznajcie historię miasta, zwiedzając tajemnicze zakątki naszych kamienic” – zachęca Muzeum Warszawy, zapraszając na ciekawe aktywności podczas zimowych ferii. Dzieci i towarzyszący im dorośli otrzymają karty Poszukiwaczy rzeczy, które poprowadzą  przez wystawę Rzeczy warszawskie. („Zachwyćcie się wspaniałymi przedmiotami, opowiadającymi o historii miasta i jego mieszkańców”). 

Dzieci i młodzież mogą też wybrać się na wystawę czasową „Moi Ver”, a podczas zajęć jej towarzyszących np. wykonać własny fotobook. Dla osób, które lubią spędzać czas na zewnątrz, w ferie odbędą się spacery pod hasłem „Warszawskie świętowanie”.

Fotoplastikon zaprasza pod palmę 
Z okazji  ferii Fotoplastikon Warszawski zaprasza najmłodszych w podróż na najgorętszy kontynent świata – do Afryki. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.

Zaczarujemy naszą zimową aurę i stworzymy wspólnie egzotyczną krainę, pełną barw i niesamowitych dźwięków. Podczas zajęć dzieci poznają mnóstwo ciekawostek o poszczególnych krajach afrykańskich, poznają ich zwyczaje, sztukę, kuchnię; przymierzą tradycyjne stroje różnych plemion i dotkną rekwizytów przywiezionych z tego gorącego kontynentu.

Fotoplastikon zorganizuje także zabawy ruchowe i zręcznościowe popularne w Afryce, takie jak tunezyjska zabawa Koussir lub Joka, czyli afrykański berek. Dzieci będą budować z klocków afrykańskie zwierzęta, nie zabraknie też muzyki i książek poświęconych Afryce.

Pocztówki w muzeum 
W czasie zimowych ferii Muzem Powstania Warszawskiego organizuje zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych.

Uczestnicy poznają historię tego nośnika przesyłania informacji. Dowiedzą, jak ważną rolę odegrały kartki podczas Powstania Warszawskiego. Będą mogli wykonać własnoręcznie kartkę pocztową na koniec zajęć. 

Lekcje odbywają się w dni robocze od 15 do 26 stycznia o godzinie 10:15 i 12:15. 

Ferie z filmem
Na warsztaty i ciekawe zajęcia zaprasza w czasie ferii zimowych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 20 stycznia “Sztuka w kadrze” – propozycja dla dzieci 7+ – warsztaty poświęcone światłoczułości.

Sprawdzimy jak powstaje obraz fotograficzny, jaki jest najprostszy aparat oraz jak można utrwalić obraz za pomocą światła słonecznego

Warsztat poprowadzi Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce, stała współpracowniczka CKF. 

Zima w kwiatach
Muzeum Etnograficzne zaprasza we wszystkie soboty ferii do udziału w warsztatach artystycznych. 

Sala niebieska w tym czasie z kwietnej biblioteki zamieni się w kwietną pracownię. Wykonacie piękną kwietną pracę i wyrazicie siebie poprzez twórcze działanie. W każdą sobotę ferii czekać będzie na Was nasza edukatorka oraz inna propozycja warsztatu

Szczegóły na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego

Ferie w POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 0-10 lat, młodzież oraz grupy zorganizowane na zajęcia w czasie zimowych ferii. Najmłodsi, pod opieką dorosłych, mogą przyjść – bez zapisów – do wspólnej przestrzeni “U króla Maciusia” 

Codziennie, z wyjątkiem wtorków, organizujemy otwarte, twórcze animacje dla rodzin z dziećmi w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia". To kolorowa, nowoczesna i bezpieczna przestrzeń w muzeum, którą zaprojektowaliśmy z myślą o najmłodszych. Można tu rysować, bawić się, czytać książki z bogatej biblioteki. 

Muzeum zaprasza też do zwiedzania wystawy stałej z audioprzewodnikiem, a młodzież – do udziału w grze detektywistycznej na wystawie. Szczegóły na stronie Muzeum POLIN.

Familijne kino domowe
Na VOD Warszawa wiele ciekawych propozycji filmowych, z których warto skorzystać w czasie zimowych ferii. Filmy dla dzieci i młodzieży, zarówno fabularne jak i dokumentalne, animacje, materiały edukacyjne, serie dla najmłodszych – wszystko to dostępne na wyciągnięcie ręki.