null

Koniec roku z kinem afrykańskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jeszcze do 1 stycznia można oglądać online filmy prezentowane podczas 16. festiwalu AfryKamera. Dostępne są m.in tytuły nagrodzone i wyróżnione przez festiwalowe jury.

Werdykt Jury 16. festiwalu AfryKamera:

Najlepszy film fabularny - „Lingui” w reżyserii Mahamata-Saleh Haroun  

Za nadanie nowej, uniwersalnej siły formule kina społecznego poprzez podkreślenie wagi solidarności kobiecej w patriarchalnym środowisku kierowanym przez religijne nakazy. 

Najlepszy film dokumentalny - „Pewnego razu w Ugandzie” w reżyserii Catherine Czubeck i Hugo Pereza

Za to, że pasja i marzenie są tu ważniejsze, niż szerokość geograficzna, kontynent i polityka i niosą tę historię w najlepszym stylu kina gatunkowego, nawiązując jednocześnie formą do tematu opowieści. Za dowód na to, że prawdziwego talentu nic nie ogranicza i prawdziwe jest przysłowie penye nia pana njia - gdzie jest zamiar, tam jest sposób.

Najlepszy film krótkometrażowy - „Al-Sit” w reżyserii Suzannah Mirghani 

Za wielowymiarowy portret lokalnej wspólnoty sudańskiej stojącej przed wyborami pomiędzy tradycja, nowoczesnością, a samostanowieniem o własnej drodze życiowej. Za historię przedstawioną z dużą dozą ironii i humoru, a jednocześnie utrzymaną w poetyckiej konwencji realizmu magicznego, opowiedzianą z dużą biegłością warsztatową. 

Na platformie Mojeekino można obejrzeć dwa z trzech nagrodzonych filmów ("Lingui" nie jest dostępny online, w przyszłym roku ma mieć kinową dystrybucję) oraz wybrane tytuły prezentowane podczas festiwalowych seansów w kinach. Do obejrzenia online także afrykańskie krótkie metraże, filmy dla dzieci i "Klasyka AfryKamery".