null

Festiwal Grzesiuka 2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
05.05.2022 18:45 - 08.05.2022 22:00

"Ukochane drewno", jak nazywał bandżolę Grzesiuk, to obozowa samoróbka. Kupił ją w obozie za czterysta papierosów. A przelicznik w obozie był prosty: bochenek chleba = cztery papierosy. Po wyzwoleniu obozu dopisze na niej "Gusen 1940-1945 r." i dorysuje Myszkę Miki. Jak wspomina wnuczka, Izabela Laszuk: "Grzesiuk zostanie wielkim fanem Kaczora Donalda i Myszki Miki. Do końca życia będą kojarzyły mu się z amerykańskim wojskiem, które wyzwoliło go z obozu. Z bliżej nieokreślonych przyczyn marines mieli przy sobie obrazki z ikonicznymi postaciami Disneya"

Stanisław Grzesiuk, Klawo, jadziem!
wyd. Prószyński i S-ka

To "Ukochane drewno" Grzesiuka przynosiło powiew nadziei, przenosiło w świat humoru, do czasów, do których chce się wrócić. Najpierw w obozie, potem na gruzach Warszawy wygrywało melodie bliskie sercu, porywające, budzące dawne wspomnienia.
Dzisiaj potrzebujemy znów tej nadziei i bliskości, którą będziemy mogli wysłać z dobrym życzeniem za wschodnią granicę. Znów potrzebujemy symbolicznej Myszki Miki, która oprócz wywołania uśmiechu na twarzy dziecka, może przynieść nadzieję dorosłym. W czasach kolejnej zawieruchy mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Festiwal Grzesiuka.

Festiwal Grzesiuka 2022 >>>