null

Festiwal Kamera Dawida już po raz 21!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Golda" - na pierwszym planie starsza, siwa kobieta, w tle ludzie pochylający się nad urządzeniami. Napis GOLDA
Film otwarcia 21. festiwalu Kamera Dawida

Można już kupować bilety na seanse 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida, który odbędzie się pod koniec października. Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA” obędzie się w dniach 23- 29 października. Filmy będą prezentowane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, kinach Muranów i Kinogram oraz w JCC Warszawa. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – filmy można też będzie oglądać na platformie VOD Warszawa.

Przez 7 dni pokażemy ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Wiele z nich polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć tylko u nas! Filmy, które zostały zakwalifikowane do konkursu głównego powalczą o „POLIN-Grand Prix”. „POLIN-Grand Prix”- to owoc 11-letniej współpracy Muzeum Polin i Fundacji „KAMERA DAWIDA”. To dowód wzajemnego zaufania i wagi jaką Muzeum przykłada do kinematografii o tematyce żydowskiej.

Gale otwarcia i zamknięcia festiwalu odbędą się tradycyjnie w Muzeum POLIN. W tym roku w programie wydarzenia znajdzie się wiele filmów, w których pojawią się silne postaci kobiece. Bohaterką filmu gali otwarcia będzie premierka– „Żelazna Dama Izraela” Golda Meir. Film laureata Oscara Guy’a Nattiva „Golda” miał swoją światową premierę na Berlinale, był także filmem otwarcia Jerusalem International Film Festival. Podczas 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obędzie się jego polska premiera.

Festiwal dwóch rocznic

Festiwal Kamera Dawida jest silnie związany z Warszawą, w której przed wojną mieszkała największa diaspora żydowska w Europie i druga najliczniejsza po Nowym Jorku wspólnota na świecie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W tym roku obchodzona jest 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Fundacja Kamera Dawida należy do instytucji zaproszonych przez Muzeum POLIN do współtworzenia programu filmowego towarzyszącego tej wyjątkowo ważnej rocznicy. Dlatego mottem tegorocznego festiwalu są słowa zaczerpnięte z przemówienia Mariana Turskiego „Nie bądź obojętny”.

W 2023 roku przypada także 75. rocznica powstania państwa Izrael. Z tej okazji organizatorzy festiwalu przygotowali specjalny program filmów izraelskich. Jak co roku partnerem wydarzenia jest Ambasada Izraela w Polsce.