null

Festiwal Kino Dzieci już po raz dziewiąty!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rysunek, na nim tygrys i szop przybijający sobie żółwika, wokół ich dłoni biały napis: "Razem mamy supermoc". Na górze tekst: "Kino dzieci, 9. międzynarodowy festiwal filmowy, w kinach: 24.09-2.10, online: 6-23.10".

24 września rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Po raz kolejny wydarzenie przybiera formułę hybrydową - w programie jest niemal 160 filmów do obejrzenia w kinach i prawie 120 tytułów dostępnych online.

Współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa MFF Kino Dzieci jest wydarzeniem skierowanym do najmłodszej publiczności (od 4. roku życia) oraz jej dorosłych opiekunów. Ideą, która od początku (czyli od 2014 roku) przyświeca festiwalowi, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi.

Zróżnicowana tematyka

W programie znajdzie się 12 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji (w tym jedna poświęcona opiekunom), wypełnionych dokumentami, filmami aktorskimi i animowanymi. Nowością jest sekcja z norweskimi dokumentami wybranymi specjalnie dla młodych widzek i widzów. Sekcja Droga na północ – dokumenty z Norwegii jest finansowana z Mechanizmu Finansowego EOG oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak co roku Kino Dzieci przybliży kinematografię wybranego rejonu, tym razem są to Niderlandy (sekcji festiwalowej patronuje Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie). 

Nagrody i wydarzenia towarzyszące

W ramach Konkursu głównego pokazane zostaną najciekawsze międzynarodowe produkcje. Festiwalowa publiczność wskaże w plebiscycie najlepszy film festiwalu Kino Dzieci, a jury oceni również tytuły w Konkursie filmowych odkryć i w Konkursie krótkich dokumentów.

W programie festiwalu są też spotkania z reżyserkami i reżyserami oraz aktorkami i aktorami dziecięcymi, wstępy do filmów przygotowane przez edukatorów i edukatorki / ekspertów i ekspertki, warsztaty i bogactwo materiałów online. Forma wszystkich aktywności towarzyszących festiwalowi dostosowana będzie do obowiązujących zasad bezpieczeństwa.