Festiwal Otwarte Mieszkania

21.05.2022 10:00 - 29.05.2022 23:00
Białe napisy i czarnobiałe zdjęcie kiosku Ruchu na niebieskim tle.
Warszawy – Festiwal Otwarte Mieszkania

Festiwal to dwa weekendy 21-22 i 28-29 maja, podczas których odkrywać będziemy tajemnice obiektów w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto?

Od 2013 roku otworzyliśmy około 100 obiektów oraz zorganizowaliśmy ponad 12 wykładów, 20 spacerów, 5 pokazów filmowych, a nawet warsztaty. I wszystkie te liczby są mocno niedoszacowane! Odwiedzaliśmy mieszkania ludzi sztuki i architektury, wspinaliśmy się na Skarpę, szukaliśmy tożsamości dzielnic oraz Warszawy socrealistycznej, modernistycznej, powojennej i filmowej, a w ubiegłym roku, bez lęku, patrzyliśmy prosto w pyzę i poznawaliśmy dziedzictwo od kuchni.

Cynowa rocznica to nie przelewki – dlatego tym razem pójdziemy na całość i spróbujemy uchwycić ten charakterystyczny genius loci Warszawy, który tworzy wypadkowa luksusowych kamienic i robotniczych osiedli, miejsc gdzie się modlimy i gdzie pracujemy, słowem: nas wszystkich.

Zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu w wydarzeniu na Facebooku.