null

Festiwal Pięć Smaków - znamy werdykt jury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widownia w kinie, widać osobę trzymającą na kolanach papierowy program festiwalu
Pięć Smaków | Autor: Natalia Poniatowska-Anczok

Film "Tajemniczy pieczeniarz" w reżyserii Lee Jeong-honga zwycięzcą festiwalu Pięć Smaków. Właśnie zakończyła się kinowa część 17. edycji festiwalu, ale nadal można oglądać projekcje online - te potrwają jeszcze do 3 grudnia. Festiwal współfinansuje m.st.Warszawa.

Międzynarodowe jury zdecydowało, że Grand Prix Pięciu Smaków otrzymał film “Tajemniczy pieczeniarz” Lee Jeong-honga z Korei Południowej. Jury tak uzasaniło swój wybór:

Postanowiliśmy nagrodzić film, który tak dokładnie odzwierciedla rzeczywistość, że wręcz wprowadza w stan dyskomfortu. Przedstawia on bohatera, z którym łatwo się utożsamić pomimo jego przeciętności i wielu niedoskonałości. W nagrodzonym przez nas filmie, zmieniająca się dynamika współczesnej rodziny ukazana została poprzez serie incydentów i wypadków, które jednoczą bohaterów mierzących się z wyzwaniami materialnymi i rozczarowującymi realiami. Film stawia istotne pytanie – czy istnieje szansa na pojednanie z rzeczywistością i zadowalające rozwiązanie?

Honorowe wyróżnienie trafiło do japońskiego filmu “Amiko” Yusuke Moriiego.

Chcielibyśmy wyróżnić film debiutującego azjatyckiego twórcy o wyjątkowym spojrzeniu i wrażliwości, którego główna bohaterka wzbudziła w jury skrajne reakcje. Oczarowując jednych, a drażniąc innych, portret tej postaci sprowokował do owocnych dyskusji.

Ten film można wciąż oglądać online, do 3 grudnia. W sumie na platformie internetowej festiwalu dostępnych jest 28 filmów.