null

Teatr dla młodej i najmłodszej publiczności

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jedenaście spektakli dla dzieci i młodzieży z Polski i z Ukrainy na scenach warszawskich teatrów - od 11 do 23 października. To już 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj”, współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawę.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi „Dziecko ma prawo do sztuki”. W programie znalazły się propozycje dla młodej i bardzo młodej publiczności, m.in. baśniowy, międzypokoleniowy spektakl o krainie fantazji „Niekończąca się historia” i adaptacja popularnej, współczesnej literatury dla dzieci „Tonja z Glimmerdalen”. Festiwal rozpocznie pokaz spektaklu „Edukacja seksualna” z Teatru Współczesnego w Szczecinie, który w partnerski sposób włącza nastolatków w proces twórczy i zaprasza do rozmowy o rzeczywistości, przełamując społeczne tabu.

80. rocznica śmierci Janusza Korczaka, patrona festiwalu, stała się impulsem dla Teatru Banialuka w Bielsku-Białej do stworzenia wielowymiarowego projektu wokół tej postaci. W Warszawie zaprezentowany zostanie spektakl na podstawie sztuki Artura Pałygi „Zakazane dzieci - opowieść korczakowska” w reż. Anny Augustynowicz oraz słuchowisko „Kajtuś Czarodziej” w reż. Pawła Łysaka.

Teatr ukraiński

Repertuar tegorocznego festiwalu tworzą także ukraińskie spektakle dla dzieci i młodzieży. Zespół studencki z Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Lalek zaprezentuje przejmujący spektakl „Jestem OK”, którego scenariusz powstał na podstawie rozmów z nastoletnimi osobami przebywającymi obecnie w Ukrainie. W programie także „Słoneczne niebo”, czyli spektakl-gra, który zaprasza do udziału dzieci.

Poza tym wszystkie polskie spektakle pokazywane na festiwalu będą tłumaczone na język ukraiński. Organizatorzy zapewniają pulę bezpłatnych biletów na każdy z prezentowanych podczas festiwalu spektakli dla obywateli Ukrainy. 

W ramach Festiwalu przyznawane są nagrody: GRAND PRIX - Nagroda im. Janusza Korczaka, Nagroda im. Stefanii Wilczyńskiej, Nagroda Machulskich i trzy wyróżnienia. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 23 października na uroczystej gali w Teatrze Rampa na Targówku.