null

15 lat Nagrody Literackiej w jubileuszowym filmie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W tym roku obchodzimy ważny dla czytelników i czytelniczek jubileusz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Już od 15 lat podpowiadamy, co warto czytać. Tytuły wyróżnione Nagrodą to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur, a także świetny dowód na to, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią książki.

Od początku istnienia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w nowej formie wyróżniono 200 autorów i autorek, wyłoniono 80 laureatów i laureatek oraz nagrodzono 53 książki. Z okazji jubileuszu został przygotowany wyjątkowy film, który możecie obejrzeć na profilu facebookowym Nagrody.

Laureatki i laureaci

Wśród nagrodzonych twórców i twórczyń znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego w kategorii warszawski twórca, Ewę Lipską w kategorii poezja za tom „Miłość w trybie awaryjnym”, Łukasza Orbitowskiego w kategorii proza za powieść „Kult”, Justynę Bednarek w kategorii literatura dziecięca za książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, Annę Bikont w kategorii edycja warszawska za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”, Jakuba Żulczyka w kategorii proza za książkę „Wzgórze psów” i wielu innych wybitnych twórców i twórczyń.

Historia Nagrody Literackiej

Jednak swoją historię Nagroda Literacka m.st. Warszawy rozpoczęła w 1926 roku, a pierwszym jej laureatem został Władysław Mickiewicz, najstarszy syn Adama Mickiewicza. Niestety II wojna światowa przerwała ciągłość tradycji i ostatnim nagrodzonym w 1938 roku został Leopold Staff. Po wojnie nagroda przyznawana była nieregularnie i pod różnymi nazwami. W tym okresie wyróżniony został między innymi Miron Białoszewski czy Władysław Broniewski. Nagroda Literacka m.st. Warszawy reaktywowana została uchwałą Rady m.st. Warszawy w 2008 roku. Inicjatorami powrotu do dobrej tradycji byli m.in. Ewa Malinowska-Grupińska, wydawca, przewodnicząca Rady Miasta, Włodzimierz Paszyński, były wiceprezydent m.st. Warszawy, a także Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Zwycięskie tytuły 15 jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej poznamy 18 czerwca. 

Nagroda Literacka na Targach Książki w Warszawie

A już od 27 maja zapraszamy na spotkania wokół Nagrody Literackiej m.st. Warszawy na Targach Książki (plac Defilad). Będziecie mogli posłuchać ciekawych dyskusji z udziałem wybitnych twórców i twórczyń oraz naszych jurorek, a także wziąć udział w warsztatach komiksowych czy z pisania wierszy. Przygotowaliśmy wydarzenia dla osób w każdym wieku.

Na stoisku m.st. Warszawy “Zaczytana Warszawa” (namiot D, stoisko 2D) znajdziecie wszystkie nominowane do 15. Nagrody Literackiej książki, a także najlepsze reportaże z tegoroczego konkursu Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz ciekawe publikacje varsavianistyczne. Odwiedźcie nas koniecznie! 

Program wydarzeń na stoisku i na scenie głównej.