null

Filmowe oblicza Ukrainy w pięćdziesięciu odsłonach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

21 października w Kinotece rozpocznie się Ukraina! 7. Festiwal Filmowy - jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. Pokazy filmowe potrwają do 29 października, a od 1 listopada filmy festiwalowe oglądać będzie można online na VOD Warszawa.

Kino Ukrainy

Na festiwalu pokazanych zostanie ponad 50 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.

Na tegoroczny festiwal złożą się sekcje:

  • Oblicza Ukrainy – dedykowana współczesnej Ukrainie i jej mieszkańcom;
  • Kobiece historie – dedykowana kobietom: matkom, córkom, żołnierkom, więźniarkom;
  • Sztuka wolności – filmy opowiadające o sztuce i ukraińskich artystach, często zaangażowanych w walkę o wolność;
  • Mariupol – filmy opowiadające o mieście i jego mieszkańcach od inwazji rosyjskiej w 2014 roku.

W tym roku po raz drugi odbędzie się Konkurs na najlepszy film krótkometrażowy, do którego zgłosiło się prawie 150 filmów. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostanie 20 filmów, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych, które będą oceniane przez Jury profesjonalne jak i jury społeczne.

W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności. Publiczność wybierze najlepszy film festiwalu.

Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmowymi po projekcjach filmów, a także debata: Kobiety filmu w Ukrainie - spotkanie z ukraińskimi twórczyniami filmowymi oraz ekspertkami i ekspertami, pokaz animacji dla dzieci - bajki i zabawy z animatorami dla najmłodszych widzów, koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawa rysunków Anatolija Ljutjuka.

Szczegółowy program pokazów filmowych i wydarzeń towarzyszących.

Kino łączy

Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Festiwal od 2016 roku kieruje uwagę widzów na tę niezwykle bogatą kinematografię.

Chcemy, żeby festiwal przemówił głosem prawdziwej Ukrainy, dlatego zaprosiliśmy do zespołu programowego Ukraińców mieszkających od kilku lat w Polsce. Dwie poprzednie edycje pokazały jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Przyjeżdżają tutaj uciekając przed wojną lub w poszukiwaniu lepszego życia. Chcemy, aby Festiwal UKRAINA! symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy.

- mówi Beata Bierońska-Lach, Dyrektorka Festiwalu.

Od lutego 2022 roku Fundacja Luna Plus, organizator festiwalu zorganizowała ponad 100 pokazów charytatywnych w całej Polsce, z których cały dochód został przekazany na pomoc Ukrainie.

Aby dotrzeć do widzów w całej Polsce od września do grudnia 2022 r. odbędą się repliki festiwalu w wybranych miastach Polski. Będą to: Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Szczecin i inne mniejsze miejscowości.