Kulturalna noc w Domu Spotkań z Historią

Na niebieskim tle reprodukcja zdjęcia Witolda Marczewskiego przedstawiające pole naftowe w Balaxani w Azerbejdżanie "Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego" oraz daty 31 marca - 25 września 2022
Autor: materiały Domu Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią zaprasza w sobotę 24 września na pożegnalny wieczór z dwiema wystawami: „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego” i „Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego”. W programie m.in. oprowadzanie kuratorskie.

Wystawa „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego
Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej. Fotografował gmachy ministerstw i urzędów pocztowych, szkoły i szpitale, spółdzielcze osiedla mieszkaniowe i luksusowe kamienice czynszowe. Jego zdjęcia są zarówno cennym źródłem historycznym, jak i zachwycają ze względów artystycznych. Wypracował styl i technikę, które budzą uznanie także współcześnie.

Zdjęcia Czesława Olszewskiego stały się częścią bezpłatnej aplikacji „Wasza Warszawa”. Wraz z kontekstami historycznymi i ciekawostkami pozwolą ruszyć na spacer po modernistycznym mieście lub przyjrzeć się mu w domowym zaciszu.

Wystawa „Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego
Ponad sto lat temu fotografia była zajęciem wymagającym i kosztownym. Cóż więc sprawiło, że Witold Marczewski (1877-1944), polski inżynier elektryk, zainteresował się nią i zabierał zestaw swoich aparatów fotograficznych (w tym aparatów stereoskopowych) w każdą podróż, by potem oddać się też fotografii studyjnej? Tego nie wiemy. Jednak dzięki zachowanym przez rodzinę fotografiom i negatywom – możemy zaprosić do niezwykłej przygody do początków XX wieku. Na wystawie można zobaczyć ponad sto fotografii. To przekrój przez ogromny dorobek Witolda Marczewskiego, inżyniera i „wizjonera z początku ubiegłego wieku”. Są to zdjęcia krajobrazów, architektury i ujęcia dokumentujące wydarzenia historyczne, a także życie codzienne mieszkanek i mieszkańców odwiedzanych przez niego krajów — Włoch, Francji, Grecji, Azerbejdżanu, Gruzji czy Turcji, a także polskich wsi i miast — Lublina, Kazimierza nad Wisłą czy Warszawy.