null

Finisaż wystawy Refugees Welcome

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.12.2023 17:30 - 10.12.2023 19:00
Muzeum nad Wisłą
Czarno-białe portrety mężczyzn, zdjęcia sklejone w kolaż
Zespół Proszek

10 grudnia w Muzeum nad Wisłą odbędzie się finisaż wystawy „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”. Z tej okazji odbędzie się performans Oskara Dawickiego i koncert zespołu Proszek.

Prologiem do występu zespołu Proszek w Palomie nad Wisłą będzie działanie performatywne w przestrzeni wystawy “Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców” w wykonaniu Oskara Dawickiego.

Artysta w swojej sztuce łączy romantyczno-tragiczny komponent, silnie nasycony rozterkami egzystencjalnymi, z poetyką i krytycznym wymiarem sztuki konceptualnej. Autorefleksja nad statusem współczesnego artysty przeplata się z refleksją nad eterycznością i słabością własnej tożsamości. Zażenowanie, dyskomfort, nieporozumienie, komplikacja to pojęcia, na których wspiera się wyobraźnia artysty. Bezproduktywność sztuki uznaje Dawicki za jej najbardziej obiecujący wymiar.

Wystawa „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców” to solidarnościowy gest środowisk artystycznych i szansa na realne wsparcie dla osób w kryzysie uchodźczym. 

Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 80 prac polskich artystek i artystów. Większość została zlicitowana 5 listopada podczas charytatywnej aukcji. Zebrane pieniądze zasilą dwa programy od lat skutecznie prowadzone przez Fundację Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy uchodźców i uchodźczynie z osobami z Warszawy, które udostępniają im własne mieszkania; drugi pomaga w poszukiwaniu pracy, oferuje pomoc prawną i psychologiczną oraz kursy języka polskiego.