null

Startuje Forum Przyszłości Kultury 2022

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Na białym tle czarne linie ułożone trochę na kształt pajęczyny. Na środku czerwony napis Solidarność i troska. Powyżej napis Forum Przyszłości Kultury
Autor: materiały organizatorów Forum Przyszłości Kultury

Dziś początek Forum Przyszłości Kultury 2022 - platformy wymiany idei zainaugurowanej pięć lat temu przez stołeczny Teatr Powszechny. Na wiosenną edycję Forum składa się 11 spotkań w różnych miastach Polski. Inauguracja - we Wrocławiu.

Hasło tegorocznej edycji Forum Przyszłości Kultury to „Solidarność i troska”. Przez najbliższe tygodnie ekspertki, eksperci, artystki i aktywiści będą rozmawiać m.in. o migracjach klimatycznych, skutkach pandemii, nowych wspólnotach oraz zastanowią się, jakie zmiany czekają instytucje kultury w obliczu aktualnej sytuacji politycznej, społecznej i klimatycznej.

Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID- 19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury

Forum zagości w 12 różnych miejscach w Polsce – będą to duże i średnie miasta oraz małe ośrodki. Rozpocznie się we Wrocławiu, 20 kwietnia, dyskusją pt. „Nowa praktyka kultury”. 

Wydarzenia Forum Przyszłości Kultury będzie można śledzić online na platformie VOD Teatru Powszechnego.