Fotografia i montaż. Spotkanie z Karoliną Szymaniak

30.11.2023 18:00 - 30.11.2023 19:30
Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające siedzących w sali ludzi
Autor: T. Kaczor

Fotografia i... to spotkania dyskusyjne wokół słów-kluczy istotnych dla fotografii i szeroko pojętej humanistyki. Do udziału w rozmowach zaprosiłyśmy osoby specjalizujące się w badaniu fotografii oraz uznanych twórców i twórczynie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Słowo „montaż” wskazuje zarówno na technikę artystyczną używaną przez ruchy awangardowe, jak i oddaje doświadczenie nowoczesnego człowieka. Odnosili się do niego m.in. pionier polskiego fotomontażu, Mieczysław Szczuka, który pisał, że fotomontaż jest „epopeją nowoczesności” czy Debora Vogel, dla której fotomontaż miał być „odpowiednikiem literackiego gatunku reportażu”, a jego podstawą był „fakt”.

Uczestnicy i uczestniczki spotkania obejrzą fotografie Mosche Worobiejczyka i inne fotografie  awangardowe, a także pocztówki ze zbiorów muzealnych; fotomontaż konstruktywistyczny, dadaistyczny i surrealistyczny.

O specyfice języka awangardy, nowoczesnym mieście i tożsamości w perspektywie „montażowego” przekraczania granic opowie Karolina Szymaniak, literaturoznawczyni i jidyszystka, współkuratorka wystawy „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” w Muzeum Sztuki w Łodzi (2017).

Źródło: Muzeum Warszawy