null

Pan tu nie stał, czyli o budynkach szybko znikających - wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.12.2023 10:00 - 02.12.2023 18:00
Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51
Czarno-białe zdjęcie z centrum Warszawy, widok na sklep SEZAM.
ze zbiorów NAC

W Fotoplastikonie Warszawskim prezentowana jest wystawa towarzysząca festiwalowi Niewinni Czarodzieje. Od 2 listopada do 2 grudnia, od środy do soboty, można oglądać archiwalne zdjęcia stołecznej architektury.

Spółdzielczy Dom Handlowy Sezam, Supersam, pawilon Chemia czy nieodżałowane warszawskie kina Moskwa, Skarpa, Praha i W-Z – to tylko kilka przykładów ikonicznej architektury powojennej Warszawy, które łączy jedno: już nie istnieją. Gdy powstawały, były dumą warszawiaków i przez dekady doskonale wypełniały powierzone im funkcje. Jednak po roku 1989, zapomniane i niedoinwestowane, jeden po drugim bezpowrotnie znikały z warszawskiego krajobrazu, ustępując miejsca nowym gmachom.

Zapraszamy na sentymentalną podróż po Warszawie, która zniknęła w ciągu ostatnich 30 lat. Emilka, Uniwersam Grochów, Uniwersal, Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg czy Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka powrócą do nas w trójwymiarze na specjalnej wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim.

Partnerem wystawy jest „Tu było, tu stało”.

Wystawa czynna od środy do soboty. Wstęp w cenie biletu do Fotoplastikonu (normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł), w czwartki wstęp wolny.