null

Fotoplastikon Warszawski - fascynująca podróż w czasie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
w obiektywie fotoplastikonu widać czarno-białe archiwalne zdjęcie, na którym widać chłopców w mundurach na lodowisku w środku miasta, jeden z nich patrzy na fotografującego
Zdjęcie z 1927 roku w Fotoplastikonie Warszawskim | Autor: Michał Zajączkowski

Po dwóch latach przerwy ponownie otworzył się Fotoplastikon Warszawski. Zachęcamy do obejrzenia wystawy stereoskopowych zdjęć, na których widać Warszawę z 1927 roku.

Reprezentacyjne rejony Śródmieścia, rzadziej odwiedzane przez turystów Solec i Praga, a także ujęcia z popularnego wówczas wśród warszawiaków letniska Wołomin, można obejrzeć w znów działającym Fotoplastikonie Warszawskim. Prezentowany tam zbiór 48 fotografii jest unikatem, pochodzi z końca lat 20. XX w., czyli okresu, w którym fotoplastykony – nie mając najmniejszych szans z kinem – były masowo likwidowane. To pierwsza warszawska kolekcja z tego okresu w zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego.

Szklane negatywy w formacie 4,5x10,7 cm pochodzą z kolekcji 116 stereoskopowych fotografii zakupionych na aukcjach internetowych przez Tomasza Bielawskiego – kolekcjonera i pasjonata stereoskopii, właściciela największego w Polsce zbioru aparatów, przeglądarek i fotografii stereoskopowej. 

W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego znajduje się już ponad 10 tysięcy trójwymiarowych fotografii – od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX w., przez kadry pokazujące Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów. Bogate i sukcesywnie poszerzane o kolejne kolekcje zbiory fotografii stereoskopowej pozwalają na regularną zmianę programu.

dzieci oglądają zdjęcia w fotoplastikonie, widoczny profil małej dziewczynki z długimi włosami patrzącej na wyświetlany slajd