null

Gaba Kulka i Paulina Przybysz na Singlu Wolności

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czarnobiałe zdjęcie artystek na czarnym tle. Białe napisy.

Na Singlu Wolności znalazły się dwa utwory z lat 80. w zupełnie nowych aranżacjach - „Litania” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Gaby Kulki i „Jeżeli” zespołu Armia w wykonaniu Pauliny Przybysz. Premiera utworów jest zwieńczeniem akcji „Posłuchaj, to wolność”, którą DSH ogłosił w ramach organizowanych co roku obchodów rocznicy wyborów 04.06.1989.

Nowa wersja „Litanii” Jacka Kaczmarskiego autorstwa Gaby Kulki elektryzuje energetycznym wykonaniem i odświeżającą interpretacją utworu „barda    Solidarności”. Z kolei reinterpretacja utworu „Jeżeli” zespołu Armia w wykonaniu Pauliny Przybysz zaskakuje rozbudowanymi partiami wokalnymi i delikatnością, a wokalista na nowo wydobywa ukrytą w tekście nadzieję.

„Litania” i „Jeżeli” to spotkanie dwóch potężnych figur tamtych czasów. Kaczmarski, który czasem grał szybciej na gitarze akustycznej niż zespoły punkrockowe na swoich elektrycznych. I Armia z mistyczną i gnostyczną poezją, przy której wiele tekstów autorskich wyglądało jak doraźna publicystyka. Opowieść o nieuchronności walki i nieśmiertelności sprzeciwu nawet w sytuacji pozornej porażki. Teraz, dzięki Gabie Kulce i Paulinie Przybysz, opowieść ta zyskuje nowe życie – wciąż wybrzmiewające wolnością i zaskakujące aktualnością.  

Akcja „Posłuchaj, to wolność” odbyła się w ramach kampanii „Wybraliśmy Wolność 4 czerwca 1989” i jest częścią obchodów Święta Warszawy uchwalonego przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami akcji są Radiospacja i Muzeum Rocka.

Posłuchaj Singla Wolności >>>