Kolejną artystką prezentowaną w Galerii Rotacyjnej jest Zofia Janina Borysiewicz – projektantka, typografka. Celem projektu "Reprint" jest ukazanie natury skomplikowanych relacji polskiego i żydowskiego języka. Będzie go można zobaczyć w przestrzeni wystawy stałej Muzeum POLIN w dniach 18-25 września, w godzinach otwarcia muzeum.
Projektantka prezentuje własny wybór dwujęzycznych afiszów (tzw. druków ulotnych) z okresu międzywojnia. Zestawia archiwalia z autorskim palimpsestem. W swoich plakatach dokonuje nowej interpretacji tekstów z oryginalnych druków, przekładając ich treść na współczesny język wizualny. Używając nowych i starych afiszów, tworzy wielowarstwowy obiekt, czasem rozklejający się, niejednolity i pofałdowany, a jednak połączony.
Zofia Janina Borysiewicz – projektantka, typografka, post-turystka z antropologicznym zapleczem. Jest entuzjastką liter w każdej postaci. Swoje prace opiera na wnikliwych badaniach. Autorka projektu przewodnika „Szwendownik. Nowy kanon krajoznawczy”, który został wyróżniony w konkursie Najpiękniejsza Polska Książka 2024.
W 2021, po paru latach pracy i badań, Borysiewicz opublikowała multiskryptowy krój Chaim & Aviva, który łączy przedwojenny projekt hebrajskich znaków autorstwa Jana Levitta ze współcześnie zaprojektowaną łaciną.
Źródło: Muzeum POLIN