null

Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne - wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.12.2023 18:00 - 18.02.2024 19:00
Galeria Studio, plac Defilad 1
Grafika zapowiada wystawę Zygmunta Rytki w Galerii Studio
Wystawa w Galerii Studio

Galeria Studio i Fundacja Sztuk Wizualnych zapraszają na pierwszą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra Galerii Studio wypełni blisko 200 prac fotograficznych z kilkunastu autorskich cykli, mało znane filmy oraz unikalne materiały archiwalne.

Tytuł wystawy nawiązuje do zaginionej pracy Rytki z 1981 roku, znanej z dokumentacji. Jest to kompozycja zbudowana z użyciem serii zdjęć przedstawiających osoby fotografujące zmianę warty przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie. Jak w wielu innych projektach aparat w jego rękach służy nie tylko dokumentacji rzeczywistości, ale także jej badaniu i kreowaniu nowych obrazów. W tym wypadku tytułowe ciągi projekcyjne odnieść można do mechanizmu reprodukcji wizerunku kreowanego przez władzę i powielanego bez refleksji przez tłumy turystów zwiedzających miasto.

Zygmunt Rytka to jeden z najciekawszych twórców związanych ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Tworzył cykle fotograficzne, prace filmowe oraz wideo, a po roku 2000 także obiekty i instalacje.

Wystawa czynna od 8 grudnia 2023 do 18 lutego 2024.
Zwiedzać ją można od wtorku do niedzieli w godz. 12:00–19:00.

Źródło: Galeria Studio