null

Nowe prace w Galerii Wolna Ukraina

Drukuj otwiera się w nowej karcie
młoda kobieta maluje chodnik farbą w sprayu, w kolorach czerwonym, żółtym i niebieskim, w tle widać przejeżdżający autobus
Malowanie prac w Galerii Wolna Ukraina. | Autor: Radek Zawadzki / Stołeczna Estrada

Wiele nowych prac pojawiło się w ulicznej galerii Wolna Ukraina, która powstała w kwietniu przy ulicy Belwederskiej, vis-a-vis rosyjskiej ambasady. Malowidła na chodniku stworzyli m.in artyści i artystki z Ukrainy.

To już druga odsłona projektu Galeria Wolna Ukraina, który zainaugurowano 13 kwietnia. Na chodniku po zachodniej stronie ul. Belwederskiej powstały prace odnoszące się do sytuacji w Ukrainie – nawołujące do zakończenia rosyjskiej agresji, wyrażające cierpienie ofiar konfliktu i niosące pokojowe przesłanie.

Zaprosiliśmy do działania zarówno malarki i malarzy, graficzki i grafików, twórczynie i twórców graffiti i street artu, oraz studentki i studentów kierunków projektowych i artystycznych, jak i inne osoby zainteresowane wyrażaniem idei pokojowych i antywojennych. Szczególne zaproszenie skierowaliśmy do artystek i artystów z Ukrainy

Twórcą pomysłu i koncepcji powstania galerii „Wolna Ukraina” jest Aleksander Kobecki, ekspert public relations, a inicjatorami warszawscy radni: Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, Marcin Rolnik oraz Sławomir Potapowicz. Organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a operatorem galerii - Stołeczna Estrada. Kuratorem projektu został dr. hab. Arkadiusz Karapuda – artysta wizualny, malarz.