null

Godzina W - niematerialne dziedzictwo Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Godzina W" - ludzie zgromadzeni 1 sierpnia na Placu Zamkowym zatrzymujący się w godzinę W i ustawieni w kształt znaku Polski Walczącej
Godzina "W" na Placu Zamkowym

Pamięć o godzinie „W” w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego to integralny składnik tożsamości Warszawy. O tym opowiada najnowszy odcinek cyklu „Niematerialna Warszawa”, który polecamy razem z Domem Spotkań z Historią.

Różne środowiska przyjmują odmienne formy upamiętniania wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego. Każdego pierwszego sierpnia o godzinie 17 w mieście wyją syreny, a na ich dźwięk na ulicach zatrzymują się ludzie oraz ruch samochodowy.

Godzinie “W” poświęcona jest najnowsza część cyklu „Niematerialna Warszawa”. Varsavianista Jerzy S. Majewski opowiada o tradycjach wokół upamiętnień wybuchu Powstania Warszawskiego, rozmawia o nich z Elżbietą Moczarską, Tomaszem Urzykowskim, Wandą Traczyk-Stawską ps. „Pączek”, Janem Ołdakowskim i uczestnikami obchodów rocznicy powstania. 

Film dostępny jest na kanale YouTube Domu Spotkań z Historią.

Niematerialna Warszawa

Cykl poświęcony niematerialnemu dziedzictwu stolicy stara się uchwycić przekazywane międzypokoleniowo praktyki, tradycje i zwyczaje budujące warszawską tożsamość, a także kształtujące związek mieszkanek i mieszkańców z miastem. Punktem wyjścia jest raport „Niematerialna Warszawa: Tradycje, zwyczaje, praktyki we ​współmieście” przygotowany przez Ewę Klekot oraz Hannę Schreiber.

Autorki łączą idee zawarte w Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z wytycznymi najnowszej polityki kulturalnej miasta stołecznego Warszawy z 2020 roku. Oba te dokumenty kładą nacisk na współdziałanie, wspólnotę, współpracę i współtworzenie, a także — współczesność. Dziedzictwo niematerialne to bowiem taki sposób tworzenia kultury, który wykorzystuje przeszłość, by w teraźniejszości budować więzi społeczne sięgające w przyszłość.