null

Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym – wystawa w Muzeum Farmacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.09.2022 - 18.12.2022
Plakat wystawy, po lewej stronie kolorowe geometryczne kształty. Na niebiesko tekst: "Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960 - 1980".
Grafika w przemyśle farmaceutycznym

Wystawa prezentuje wyjątkową i niepokazywaną dotąd kolekcję ulotek oraz katalogów leków projektowanych dla przemysłu farmaceutycznego w latach 60. i 70. XX wieku.

Druki prezentowane na wystawie, pomimo czysto użytkowej, informacyjnej funkcji korzystały z języka nowoczesnej grafiki i nawiązywały do stylistyki polskiej szkoły plakatu.

W latach 60. i 70. XX wieku rozwijający się polski przemysł farmaceutyczny potrzebował nowych sposobów dotarcia do lekarzy z ofertą leków produkowanych w państwowych zakładach. Ulotki i katalogi tworzyli najlepsi projektanci – wśród nich Maciej Hibner czy Jerzy Treutler. Większość autorów pozostaje jednak niezidentyfikowana. Unikalny język wizualny tych projektów wpisuje się rozwiązania formalne ówczesnej plastyki reklamowej, wywodzącej się z tzw. polskiej szkoły plakatu. Operowanie plamą koloru, syntetycznymi motywami graficznymi czy stosowanie fotogramów i techniki kolażu służyło grafikom do przedstawienia sposobu działania konkretnych leków, obrazowało umiejscowienie lub charakter bólu.

Ulotki i katalogi – powielane w tysiącach egzemplarzy, roznoszone po rejonowych przychodniach, licznych sympozjach, konferencjach i wystawach – są przykładem projektowania na najwyższym artystycznym poziomie. Obok plakatów, książkowych okładek i opakowań, dają wyjątkową możliwość uzupełnienia wiedzy o historii projektowania graficznego lat 1960–1980.
 
Wystawa “Do użytku zewnętrznego” zwraca więc uwagę nie tylko na artystyczną klasę projektów, lecz także na moment, w którym udział przemysłu farmaceutycznego w produkcji leków staje się znacznie większy, a funkcja tradycyjnej apteki zaczyna ulegać zmianie.
 
źródło: Muzeum Farmacji

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap