null

Niezależne krótkie metraże, czyli Grand OFF

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zbliżenie na statuetkę Grand OFF - kształt postaci z szarfą z kliszy filmowej
Grand OFF im. Witolda Kona

Festiwal Grand OFF promuje kino niezależne w Polsce - to jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Na tegoroczny przegląd nadesłano ponad 3500 filmów krótkometrażowych ze 120 krajów.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego. Najciekawsze produkcje krótkometrażowe z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną komisję do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski.

Nominowane filmy ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców kina, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody-statuetki są wręczane na festiwalowej Gali, która w tym roku odbędzie się 3 grudnia. Wcześniej w Ursynowskim Domu Kultury "Alternatywy" (ul. Indiry Gandhi 9) odbywać się będą seanse filmowe i ciekawe warsztaty. Nominowane filmy można będzie także oglądać online

Edukacja filmowa

Bardzo ważną ideą przyświecającą organizatorom Festiwalu Grand OFF jest edukacja filmowa. Wśród tegorocznych propozycji znalazły się warsztaty scenariuszowe, operatorskie, reżyserskie, a także warsztaty z realizacji dźwięku i montażu. Szczegółowy program znajduje się na stronie Festiwalu. Wstęp na każdy z warsztatów jest bezpłatny, nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji.

Nagrody dla ważnych postaci kina

Na każdym festiwalu goszczą i odbierają nagrody goście specjalni. Honorowe statuetki Grand OFF otrzymali już: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr, Ewa Wiśniewska, Witold Kon.

W tym roku nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Magdalena Zawadzka, jedna z czołowych polskich aktorek. Na swoim koncie ma ponad 400 ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Podczas 16. Festiwalu Filmowego Grand OFF odbędzie się pokaz filmu "Damski Interes" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego i spotkanie autorskie z Magdaleną Zawadzką, które poprowadzi krytyk filmowy i członek Kapituły Grand OFF, Łukasz Maciejewski. Spotkanie odbędzie się w środę 30 listopada o godzinie 18:00 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Wstęp wolny.