null

„Święto pracy" z Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Święto pracy": 7 osób w różnym wieku siedzących przy stole w ogrodzie, rozmawiających ze sobą. Na stole - butelki z piwem, jedzenie.
Autor: Materiały prasowe Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Podczas sobotniej gali zamknięcia 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego wręczono nagrody dla najlepszych konkursowych filmów. Laureatem Warszawskiego Grand Prix został film „Święto pracy" Pjera Zalicy. Fundatorem tej nagrody, w wysokości 100 tys. złotych, jest m.st. Warszawa.

Najlepsze produkcje

Bohater zwycięskiego filmu – Armin powraca po dziesięciu latach nieobecności do Bośni, by zaskoczyć ojca dobrą nowiną. Ale w domu czeka na niego prawdziwa niespodzianka. Jego ojciec zostaje aresztowany jako podejrzany o zbrodnie wojenne. Armin chce poznać prawdę, podczas gdy inni uważają, że łatwiej jest żyć w zapomnieniu.    

Nagrodę specjalną w konkursie międzynarodowym otrzymała Beata Dzianowicz za scenariusz „Strzępów". Za reżyserię uhonorowano Viestursa Kairissa za „Styczeń".

W trakcie gali rozstrzygnięto również pozostałe konkursy, w tym ukraiński, zorganizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie. Najlepszym filmem fabularnym została wybrana produkcja „Wizja motyla” (reż. Maxim Nakonechny ). Najlepszym ukraińskim filmem dokumentalnym jurorzy uznali „Na Hałdach” w reżyserii Tarasa Tomenko.

W konkursie 1-2, prezentującym pierwsze i drugie pełnometrażowe fabuły twórców z całego świata, bezkonkurencyjne okazały się „Siostry" Lindy Olte. Zwycięzcą konkursu „Wolny Duch" został „Człowiek czasu" Samppa Batala.

W konkursie filmów krótkometrażowych nagrodzono „Ostatni punkt" Miguela Lopeza Berazy, „Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku" Piotra Jasińskiego, „Piękną łąkę kwietną" Emi Buchwald i „Repryzę" Saski Bulletti, Carine Chrast, Livii Neuenschwander i Leance Volschenk.

Lista wszystkich laureatów i laureatek dostępna jest na stronie WFF.

Warszawskie święto kina

W programie 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 88 filmów pełnometrażowych, w tym 28 dokumentalnych oraz 68 filmów krótkometrażowych. Filmy prezentowane były w sekcjach konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1-2, Konkurs Crème de la Crème, Konkurs „Wolny Duch”, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Filmów Krótkometrażowych, oraz w sekcjach pozakonkursowych takich jak: Polska Klasyka, Odkrycia, Rodzinny Weekend Filmowy i Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe.

W tym roku WFF współpracowało z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie, który nie mógł się odbyć ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Na ekranach warszawskich kin w ramach Konkursu Ukraińskiego pokazano 11 filmów pełnometrażowych i 7 krótkometrażowych.

Festiwal to także spotkania i rozmowy z gośćmi z całego świata. W trakcie festiwalu odbyły się też dwie imprezy branżowe: 12. edycja Warsaw Next warsztatów dla młodych filmowców oraz studentów szkół filmowych i artystycznych oraz 17. edycja FIPRESCI Warsaw Critics Project – warsztatów dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych z Europy Wschodniej.