
Podczas sobotniej gali zamknięcia 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego wręczono nagrody dla najlepszych konkursowych filmów. Laureatem Warszawskiego Grand Prix został film „Święto pracy" Pjera Zalicy. Fundatorem tej nagrody, w wysokości 100 tys. złotych, jest m.st. Warszawa.
Najlepsze produkcje
Bohater zwycięskiego filmu – Armin powraca po dziesięciu latach nieobecności do Bośni, by zaskoczyć ojca dobrą nowiną. Ale w domu czeka na niego prawdziwa niespodzianka. Jego ojciec zostaje aresztowany jako podejrzany o zbrodnie wojenne. Armin chce poznać prawdę, podczas gdy inni uważają, że łatwiej jest żyć w zapomnieniu.
Nagrodę specjalną w konkursie międzynarodowym otrzymała Beata Dzianowicz za scenariusz „Strzępów". Za reżyserię uhonorowano Viestursa Kairissa za „Styczeń".
W trakcie gali rozstrzygnięto również pozostałe konkursy, w tym ukraiński, zorganizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie. Najlepszym filmem fabularnym została wybrana produkcja „Wizja motyla” (reż. Maxim Nakonechny ). Najlepszym ukraińskim filmem dokumentalnym jurorzy uznali „Na Hałdach” w reżyserii Tarasa Tomenko.
W konkursie 1-2, prezentującym pierwsze i drugie pełnometrażowe fabuły twórców z całego świata, bezkonkurencyjne okazały się „Siostry" Lindy Olte. Zwycięzcą konkursu „Wolny Duch" został „Człowiek czasu" Samppa Batala.
W konkursie filmów krótkometrażowych nagrodzono „Ostatni punkt" Miguela Lopeza Berazy, „Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku" Piotra Jasińskiego, „Piękną łąkę kwietną" Emi Buchwald i „Repryzę" Saski Bulletti, Carine Chrast, Livii Neuenschwander i Leance Volschenk.
Lista wszystkich laureatów i laureatek dostępna jest na stronie WFF.
Warszawskie święto kina
W programie 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 88 filmów pełnometrażowych, w tym 28 dokumentalnych oraz 68 filmów krótkometrażowych. Filmy prezentowane były w sekcjach konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1-2, Konkurs Crème de la Crème, Konkurs „Wolny Duch”, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Filmów Krótkometrażowych, oraz w sekcjach pozakonkursowych takich jak: Polska Klasyka, Odkrycia, Rodzinny Weekend Filmowy i Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe.
W tym roku WFF współpracowało z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Odessie, który nie mógł się odbyć ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Na ekranach warszawskich kin w ramach Konkursu Ukraińskiego pokazano 11 filmów pełnometrażowych i 7 krótkometrażowych.
Festiwal to także spotkania i rozmowy z gośćmi z całego świata. W trakcie festiwalu odbyły się też dwie imprezy branżowe: 12. edycja Warsaw Next warsztatów dla młodych filmowców oraz studentów szkół filmowych i artystycznych oraz 17. edycja FIPRESCI Warsaw Critics Project – warsztatów dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych z Europy Wschodniej.