null

Zapraszamy na wystawę o królowej mody polskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
czarno-biała fotografia, na pierwszym planie uśmiechnięta kobieta w płaszczu-prochowcu, z rakietą tenisową w jednej dłoni i małą torebką w drugiej
Grażyna Hase, 1959 r. | Autor: Krystian Barcz

Modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Grażyna Hase - wybitna twórczyni polskiej mody - ma swoją wielką wystawę w Muzeum Warszawy. To pierwsza modowa wystawa w tym miejscu. Można ją zwiedzać od 28 kwietnia.

Na wystawie “Grażyna Hase. Zawsze w modzie” prezentowanych jest ponad 200 obiektów. To przede wszystkim ubiory, dodatki i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe. Warto podkreślić, że to pierwsza modowa wystawa w historii Muzeum. 

Części ekspozycji prowadzą przez karierę Grażyny Hase. Pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka. Potem zdobyła uznanie jako projektantka. Stworzyła własną markę, wreszcie stała się mentorką dla pokoleń projektantek i projektantów.

W twórczości Grażyny Hase prześledzić można przemiany, jakie zaszły w modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. Wyjaśnia kuratorka wystawy Agnieszka Dąbrowska:

Ubiory, projektowane przez nią od 1967 roku, traktowane były jako materializacja peerelowskiej „małej stabilizacji” i sławionych propagandą „sukcesów” epoki Edwarda Gierka. W latach 80., w czasie kryzysu ekonomicznego, postrzegano je jako „powiew luksusu”. Zaś kolekcje Grażyny Hase z lat 90. dokumentują inwencję projektantki, kreującej własną markę w obliczu raczkującego polskiego kapitalizmu.

Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy:

W 2015 i 2017 roku do Muzeum Warszawy trafił obszerny zbiór ubiorów i rysunków projektowych Grażyny Hase – w sumie 354 obiekty, co stanowi największy i najpełniejszy element kolekcji mody w Muzeum. Widać w tym zbiorze oryginalność stylu Hase, ale jest także świetnym materiałem do badań nad specyfiką polskiego rynku mody okresu PRL i transformacji ustrojowej, działalnością warszawskich instytucji związanych z tą branżą, a także nad kształtowaniem się statusu projektanta mody w Polsce. 

Bohaterką drugiego planu wystawy jest Warszawa, która dla twórczości Grażyny Hase jest jak podszewka. Była tłem sesji fotograficznych, w stołecznych teatrach prezentowano kolekcje. Tu znajdowały się sklepy firmowe, gdzie można było kupić ubiory jej projektu. Wreszcie tu powstała Galeria Grażyny Hase – najpierw na Marszałkowskiej, a filie na Rynku Starego Miasta i na ul. Senatorskiej. Do dziś lokal przy Marszałkowskiej jest archiwum gromadzącym dokumentację pracy projektantki. W lutym 2022 roku Galeria Grażyny Hase otrzymała od M. St. Warszawy tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej

Wystawę w Muzeum Warszawy można ogladać od 28 kwietnia, a towarzyszy jej bogaty program wydarzeń – szczegóły na stronie Muzeum. 

Manekiny ubrane w stroje zaprojektowane przez Grażynę Hase, po lewej stronie zielony kombinezon oraz pomarańczowo-zielony komplet, po prawej stronie cztery zestawy ubrań z różnokolorowych połyskujących tkanin
Fragmenty wystawy "Grażyna Hase. Zawsze w modzie" |