null

Herstorie warszawskie - wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W garderobie baletnicy | Autor: Edward Hartwig

Razem z Muzeum Warszawy zapraszamy na wystawę prezentującą kobiety, których wybory i sposób życia spowodowały zmiany społeczne, polityczne, kulturowe i obyczajowe. Ekspozycja będzie czynna do 29 stycznia 2023 r.

Dwanaście kobiet związanych z Warszawą. Wśród nich m.in. introligatorka, modelka aktów warszawskiej ASP, tancerka baletowa, prekursorka fotografii i współpracowniczka Janusza Korczaka. Wszystkie niezależne, wyemancypowane, żyjące na własnych zasadach. Część z nich to postaci legendarne zapisane w zbiorowej pamięci mieszkańców i mieszkanek stolicy, inne szerzej nieznane. Najstarsza urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, najmłodsza żyje do teraz.

Wystawa „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie” przybliża losy kobiet, których wybory i sposób życia spowodowały zmiany społeczne, polityczne, kulturowe i obyczajowe. 

Kobiety przedstawione na wystawie były majętne i ubogie, samodzielne i podporządkowane. Pochodziły z różnych klas, grup społecznych i etnicznych. Były opiekunkami, społeczniczkami, emancypantkami, feministkami avant la lettre. Ratowały i wspierały najsłabsze i najsłabszych. Tworzyły relacje między kobietami oraz międzypokoleniowe więzi. Przekraczały i znosiły granice klasowe. Sprzeciwiały się krzywdzącym stereotypom. Ustalały własne zasady, żądając (jak się wówczas wielu wydawało) – niemożliwego. (...) Wybrane herstorie nie tworzą zamkniętej opowieści, ale konstelację łączącą biografie kobiet. Świadectwa ich życia pochodzą z oficjalnych źródeł i prywatnych archiwów. Razem przypominają rozgwieżdżone niebo, którego tylko niewielki fragment widzimy, a każda z gwiazd świeci innym blaskiem.

- czytamy na stronie Muzeum Warszawy. Wystawa jest czynna od 15 września, towarzyszyć jej będzie program wydarzeń. Więcej informacji wkrótce.

Wystawę w Galerii Rynek 30 można będzie zwiedzać bezpłatnie już w najbliższy weekend, 17-18 września. Darmowy wstęp także do innych oddziałów Muzeum Warszawy.