null

Wystawa Blakytna Trojanda w HOS Gallery

Drukuj otwiera się w nowej karcie
15.06.2023 19:00 - 15.07.2023 19:00
Hos Gallery, Dzielna 5, 00-162 Warszawa
grafika promująca wydarzenie
Hos Gallery

HOS Gallery zaprasza na wystawę „Blakytna Trojanda”. Swoje prace zaprezentują: Jan Bačynskyj, AtelierNormalno, Oksana Kazmina, Rebel Queers, Olexii Kuchanskii.

Przez wieki imperialna machina wojskowa Rosji starała się wymazać kulturę narodu ukraińskiego. Rankiem 24 lutego wysiłki te znacznie się nasiliły. W czasie wojny zmarginalizowane społeczności były w przeszłości przedmiotem prześladowań i przemocy, a my zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji. Część z nas bierze do ręki broń, część jest wolontariuszami\kami, utrzymującymi front kulturalny i informacyjny, a część wyjechała z kraju. Dla wielu wojna przyczyniła się do wzrostu chorób psychicznych i poczucia bezradności, ponieważ wojna wiąże się z przemocą, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Jednak my wszyscy, ci w Ukrainie i w diasporze, będziemy stawiać opór, aż nasz kraj zwycięży. Wojna w Ukrainie przyczyniła się do rekonfiguracji teorii queerowych, które znamy od dawna, teorii, które nie sprawdzają się w naszych obecnych realiach. Nie działają, bo ich głównym problemem w kontekście ukraińskim jest niemożność zaakceptowania i zrozumienia tego właśnie kontekstu. Dlatego chcielibyśmy zadać pytanie i spróbować odpowiedzieć, kto należy dziś do społeczności LGBTQIA+ w Ukrainie i jak może wyglądać ukraińska teoria queer.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z pierwszej ukraińskiej pracy psychologicznej Łesi Ukrainki. Bohaterki utworu i ich uwaga zostają zwrócone na "nowych bogów" i problemy własnego "ja" ("co jest we mnie"), "dziedziczenia" i "odpowiedzialności". Lesiu wkłada im w usta "nowe" tematy do dyskusji. 

Źródło: wydarzenie na FB Hos Gallery