null

Historia, która nie została opowiedziana, znika

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie w sepii, mężczyzna z bukietem kwiatów na warszawskiej ulicy
Stanisław Górzyński, zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli pochowano ponad 104 tysiące osób, w większości osoby cywilne. Misją Izby Pamięci, nowego oddziału Muzeum Warszawy, jest przywrócenie pamięci tym, którzy zginęli w czasie walk i masowych egzekucji dokonywanych przez oddziały niemieckie w czasie Powstania Warszawskiego.

W kampanii towarzyszącej inauguracji Izby Pamięci pokazane zostały zdjęcia prawdziwych ofiar Powstania Warszawskiego.

Bohaterowie znikają ze zdjęć, pokazując, że jeśli nikt nie opowie ich historii, to tak jakby nigdy się nie wydarzyła. Nazwiska przedstawionych na zdjęciach osób, obok kilkudziesięciu tysięcy innych ofiar Powstania znajdują się na Murze Pamięci. Kolejne, wraz z postępami prac nad identyfikacją ofiar, będą sukcesywnie uzupełniane. Dbanie o pamięć to jednak dopiero początek pracy, Izba Pamięci ma dzisiaj do spełnienia bardzo szczególną rolę.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy powstała z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą̨ jest Wanda Traczyk-Stawska. 

Wszyscy mogą wesprzeć proces uzupełniania brakujących nazwisk. Dane poległych można zgłaszać na adres: murpamieci@muzeumwarszawy.pl.

Odwiedź Izbę Pamięci

Wstęp do Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy jest wolny. Warto odwiedzić to miejsce we wtorek lub czwartek – w te dni o godzinie 15.00 odbywają się oprowadzania z opiekunami ekspozycji. 

Opiekunowie oprowadzą po budynku i wystawach znajdujących się w dwóch salach, opowiedzą także o przesłaniu Izby Pamięci. Wystawa czasowa w Sali Świadectw ukazuje w artystyczny sposób miejsca prowizorycznych grobów i miejsc egzekucji mieszkanek i mieszkańców miasta. Sala Historii przybliża losy powojennych działań na rzecz budowy Cmentarza Powstańców Warszawy.

Oferta edukacyjna

Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w lekcjach i spacerach muzealnych w Izbie Pamięci i na Cmentarzu Powstańców Warszawy. 

Dotkniemy trudnych tematów pamięci historycznej, tożsamości, życia i śmierci. Z wrażliwością i uwagą przyjrzymy się losom żołnierzy i cywilów pochowanych na największej nekropolii wojennej w Polsce – Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Oferta dla szkół obowiązuje od listopada 2022. Szczegóły na stronie Izby Pamięci.