null

Warszawa - miasto, które pamięta

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Muzeum Warszawy zaprasza na spacer po Cmentarzu Powstańców Warszawy, podczas którego można będzie zwiedzić Izbę Pamięci. To wyjątkowy punkt na mapie stolicy.

Kto spoczywa na Cmentarzu Powstańców Warszawy? Jakie zmiany zachodziły tam na przestrzeni lat? Między innymi na te pytania odpowie kurator Izby Pamięci, nowego oddziału Muzeum Warszawy, podczas niedzielnego spaceru. Michał Wójcik przedstawi założenie urbanistyczne cmentarza, skupiając się z jednej strony na detalach architektury nekropolii (pomnik, kurhan, ołtarz, rzeźby), a z drugiej na symbolice otoczenia. Omówi wybrane sylwetki poległych w działaniach wojennych, a także cywilnych ofiar walk i eksterminacji.

Izba Pamięci jest wyjątkowym miejscem na mapie Warszawy: po raz pierwszy stworzono instytucję skupiającą się na cywilnych ofiarach wojny, swoją bryłą nawiązująca do najlepszych wzorców architektonicznych, której przesłanie ma jednoznacznie pacyfistyczny wydźwięk.

Filmy o wojnie

W nowym oddziale Muzeum Warszawy zaplanowano cykl filmowy „Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne”, przygotowany przez krytyczkę filmową i popkulturową Kaję Klimek. Pokazane zostaną dwa rodzaje filmów: obrazy wojny tworzone na różnych etapach historii kina oraz filmowe wizje, które mierzą się z zagadnieniem pamięci o traumatycznych wydarzeniach. Przed projekcjami prelekcję wygłosi Kaja Klimek, a po seansie publiczność będzie mogła wziąć udział w dyskusji.

Projekcje odbędą się w Sali Historii w pawilonie Izby Pamięci. Bilety do kupienia online.